Friday 09 June 2023
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

اگر اطلاعات شما در هک شرکتی به خطر بیفتد چه باید کرد؟

اگر اطلاعات شما در هک شرکتی به خطر بیفتد چه باید کرد؟

اطلاعات میلیون‌ها استرالیایی در حملات سایبری بزرگ اخیر به خطر افتاده است و در حالی که این جنایت ممکن است به صورت مجازی انجام شود، می‌تواند عواقب بسیار واقعی برای قربانیان داشته باشد.

Optus، Mediﻻbank و Latitude Financial Services از جمله شرکت‌های بزرگی هستند که اخیراً هدف حملات سایبری با مشخصات بالا قرار گرفته‌اند و داده‌های مشتریان خصوصی که در این نقض‌ها به سرقت رفته‌اند، اکنون می‌توانند در دست هکرها، کلاهبرداران یا کسانی باشد که به دنبال کلاهبرداری هویت هستند.

چه جزئیاتی را می توان در هک یک شرکت بزرگ فاش کرد؟

همه چیز به این بستگی دارد که شرکت چه اطلاعاتی از شما دارد. ریچارد باکلند، پروفسور جرایم سایبری در UNSW، گفت که دولت باید برای محافظت از استرالیایی‌ها با محدود کردن ظرفیت شرکت‌ها اقدام کند.

اما در این مرحله، اطلاعات حساس نگهداری شده می تواند به سادگی نام، تاریخ تولد، آدرس یا شماره تلفن باشد. این می تواند به اندازه جزئیات بانکی، اطلاعات کارت اعتباری، تاریخچه تراکنش، تاریخچه اجاره و حتی داده های عمیقاً سلامت شخصی تهاجمی باشد.

داده ها شامل تمام اطلاعات مورد نیاز برای گرفتن وام یا کارت اعتباری است که می تواند به صورت آنلاین انجام شود.

او هشدار داد که اطلاعات گواهینامه رانندگی تنها محدود به تعداد نیست، زیرا شرکت‌ها از مردم می‌خواهند عکس‌های کارت‌های خود را ارسال کنند، که همچنین عکس، نام، آدرس و تاریخ تولد را نشان می‌دهد.

اگر اطلاعات من در یک حمله سایبری نقض شد، چه کاری باید انجام دهم؟

 اگر شماره گواهینامه رانندگی یا گذرنامه شما در معرض نقض بزرگی قرار گرفت، باید با شرکت تماس بگیرید تا این مدارک شناسایی را جایگزین کنید.

باکلند گفت این کار باید در اسرع وقت انجام شود. Optus هزینه تعویض گذرنامه را پوشش داد، در حالی که دولت‌های ایالتی و منطقه‌ای به مشتریان آسیب‌دیده مجوز تعویض رایگان گواهینامه رانندگی دادند.

برای دریافت مجوز، بهتر است با بخش حمل و نقل ایالت یا قلمرو خود تماس بگیرید. می توانید از پست استرالیا فرم بگیرید یا از طریق پورتال تعویض گذرنامه بروید تا یک سند رسمی سفر جدید دریافت کنید که حدود 193 دلار هزینه دارد.

بدیهی است که شما نمی توانید تاریخ تولد خود را تغییر دهید و باید برای تغییر آدرس منزل خود نقل مکان کنید

. توجه داشته باشید که اگر کارت مدیکر خود را جایگزین کنید، همان شماره روی آن خواهد بود. اگر به خطر افتاده اید، باکلند همچنین توصیه می کند که سابقه اعتباری خود را از طریق یکی از سه نهاد اعتباری استرالیا بررسی کنید. اینجاست که می‌توانید تشخیص دهید که آیا مجرمی سعی کرده به نام شما وام بگیرد.

باکلند گفت: ممکن است مانع از هک شدن شما نشود، اما زودتر به شما اطلاع خواهد داد. اگر مجرمی به بانک دیگری مراجعه کند که شما با آن هیچ ارتباطی ندارید، آن بانک با یکی از این افراد تماس می گیرد تا آنها را مطلع کند. برای محافظت از خود در برابر گرفتن مقادیر زیادی پول، باکلند توصیه کرد که حساب‌های بانکی را جدا نگه دارید و فقط مقدار کمی از آن را در یک حساب روزمره که با شرکت‌ها مشترک است، نگه دارید.

بیش از 76000 گزارش جرایم سایبری در آخرین گزارش سالانه دولت ثبت شده است که نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش داشته است.

او به مردم توصیه کرد به هرکسی که با شما تماس می گیرد مشکوک باشید و هیچ اطلاعاتی را فاش نکنید و پولی را انتقال ندهید.

در اینجا چند نمونه آورده شده است که باید مراقب آنها بود.

مراقب پیام هایی باشید که نام، تاریخ تولد، آدرس یا سایر اطلاعات شخصی شما را می دانند.

در صورتی که ایمیل یا پیامی مانند این دارید، هرگز روی پیوند موجود در آن کلیک نکنید.

حساب‌های آنلاین را زیر نظر داشته باشید و فعالیت‌های غیرمعمول از رسانه‌های اجتماعی و بانکداری را بررسی کنید.

چگونه از قربانی شدن یک شرکت بزرگ سایبری جلوگیری کنیم؟

این یک مشکل است زیرا داده ها از طریق شرکت در معرض دید قرار گرفته اند. اینجاست که باکلند گفت که دولت باید اقدام کند. سیاست‌های حفظ حریم خصوصی و داده‌ها می‌تواند افزایش یابد تا شرکت‌ها مجبور شوند از داده‌هایی که نگهداری می‌کنند به درستی مراقبت کنند.

او گفت: ما به قوانینی نیاز داریم که شرکت‌ها را از نگهداری داده‌ها باز دارد، قوانینی که شرکت‌ها را از مطالبه داده‌ها باز می‌دارد و قوانینی که شرکت‌ها را از ذخیره داده‌ها منع می‌کند. متأسفانه برای مشتریان، وقتی یک شرکت هک می شود، نمی توانید کارهای زیادی انجام دهید.

یکی دیگر از گزینه‌های ایمن این است که مطمئن شوید از احراز هویت دو مرحله‌ای برای همه لاگین‌های شما استفاده می‌شود.

این می تواند محافظت قوی تری را در برابر ورود هکر به حساب های شما مانند بانکداری آنلاین، پی پال یا ایمیل تضمین کند.

دولت در تلاش است تا با کسب و کارهایی که در محافظت از مشتریان در برابر نقض بزرگ داده ها ناکام هستند، سرکوب کند.

 

منبع:

9News

3/30 /2023

نام
ایمیل
نظر
Loading