Saturday 01 April 2023
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

استرالیا یکی از تنها 13 کشور و منطقه با کیفیت هوای سالم است

استرالیا یکی از تنها 13 کشور و منطقه با کیفیت هوای سالم است

طبق یک گزارش جدید، استرالیا یکی از تنها 13 کشور و منطقه با کیفیت هوای سالم در سال گذشته بود، زیرا آلودگی هوا به سطوح هشدار دهنده افزایش یافت.

گزارش IQAir، شرکتی که کیفیت هوا را در سراسر جهان ردیابی می‌کند، نشان داد که میانگین آلودگی سالانه هوا در تقریباً 90 درصد از کشورها و مناطق مورد تجزیه و تحلیل از دستورالعمل‌های کیفیت هوای سازمان جهانی بهداشت فراتر رفته است، دستورالعمل‌هایی که برای کمک به دولت‌ها در تدوین مقررات برای محافظت از مردم طراحی شده است.

شرکت IQAir در سال گذشته میانگین کیفیت هوای ۱۳۱ کشور و قلمرو را آنالیز کرد و دریافت که فقط شش کشور استرالیا، استونی، فنلاند، گرانادا، ایسلند و نیوزیلند و هفت قلمرو در اقیانوس آرام و کارائیب از جمله گوام و پورتوریکو دارای کیفیت هوایی مطابق با دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت معادل ۵ میکروگرم بر متر مکعب یا کمتر بودند.

هفت کشور چاد، عراق، پاکستان، بحرین، بنگلادش، بورکینافاسو، کویت و هند در سال ۲۰۲۲ کیفیت هوای ضعیفی داشتند، با میانگین آلودگی هوای بیش از ۵۰ میکروگرم بر متر مکعب که بسیار فراتر از دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت بود.

این مطالعه به طور خاص ذرات ریز معلق در هوا یا PM2.5 را مورد بررسی قرار داد که ریزترین آلاینده و در عین حال خطرناک‌ترین آلاینده است. هنگام استنشاق، PM2.5 به اعماق بافت ریه می‌رود و می‌تواند وارد جریان خون شود.

منشا این ذرات منابعی مانند احتراق سوخت‌های فسیلی، طوفان‌های گرد و غبار و آتش‌سوزی‌های جنگلی هستند و با تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله آسم، بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های تنفسی مرتبط هستند.

البته گزارش جدید IQAir کاملا هم برای استرالیا خوب نبود و میزان آلودگی هوا در چند ایستگاه نظارتی در اکثر پایتخت‌های ایالت‌های این کشور از حد مجاز فراتر رفت.

مناطق حومه‌ای به احتمال زیاد سطوح سالمی از آلودگی هوا را ثبت می‌کنند اما استثناهایی هم وجود دارد، به ویژه در اطراف مراکز صنعتی و معدنی.

لودمیلا در کنار فرودگاه داروین، کمترین هوای سالم را در استرالیا با ۱۲.۳ میکروگرم بر مترمکعب داشت و پس از آن مرکز صنعتی و تولید زغال سنگ کولی در استرالیای غربی قرار گرفت.

از سوی دیگر، کانبرا با تنها ۲.۸ میکروگرم بر مترمکعب، سالم‌ترین پایتخت در بین پایتخت‌های ایالت‌های استرالیا بود.

سالانه میلیون‌ها نفر به دلیل مشکلات بهداشتی مرتبط با آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. براساس گزارش WHO، در سال ۲۰۱۶، حدود ۴.۲ میلیون مرگ زودرس با ذرات ریز معلق در هوا مرتبط بود.

اگر آخرین دستورالعمل‌های WHO در سال ۲۰۱۶ اعمال می‌شدند، می‌شد تعداد مرگ‌های ناشی از آلودگی هوا را حدود ۳.۳ میلیون کاهش داد.

 

منبع:

9News

3/18 /2023

نام
ایمیل
نظر
Loading