Saturday 01 April 2023
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

سهام بانک بزرگ 20 درصد سقوط کرد، وال استریت سقوط کرد

سهام بانک بزرگ 20 درصد سقوط کرد، وال استریت سقوط کرد

سهام کردیت سوئیس روز چهارشنبه بیش از 20 درصد سقوط کرد و به پایین ترین حد خود رسید، زیرا به نظر می رسد بزرگترین حامی آن، تامین مالی بیشتر برای وام دهنده سوئیسی را رد می کند.

با تشدید نگرانی ها در مورد قدرت بانک ها در دو سوی اقیانوس اطلس، سهام نیز یک شبه در وال استریت سقوط کرد.

S&P 500 در معاملات صبحگاهی 1.5 درصد کاهش داشت، در حالی که با سقوط سهام بانک سوئیس، بازارهای اروپا به شدت سقوط کردند.

کانون توجه شدید وال استریت اخیراً در سراسر صنعت بانکداری به دلیل نگرانی در مورد آنچه ممکن است بعد از دومین و سومین ورشکستگی بانک در تاریخ ایالات متحده در هفته گذشته رخ دهد، تشدید شده است.

سهام بانک های ایالات متحده پس از بهره مندی از یک مهلت کوتاه و یک روزه در روز سه شنبه، دوباره سقوط کرد. بانک های بزرگتر به این شدت ضربه نخوردند اما همچنان سقوط کردند.

جی پی مورگان چیس 3.6 درصد کاهش یافت.

بسیاری از آسیب‌ها ناشی از سریع‌ترین افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در چند دهه اخیر است. فدرال رزرو نرخ بهره کلیدی خود را یک شبه به محدوده 4.50 تا 4.75 درصد رسانده است که از تقریباً صفر در ابتدای سال گذشته افزایش یافته است، به این امید که تورم بسیار بالا را کاهش دهد.

بانک مرکزی استرالیا نیز افزایش شدیدی داشته است، اما نرخ نقدی مورد نظر در ایالات متحده کمتر از آن باقی مانده است.

در سراسر اقیانوس اطلس، کردیت سوئیس سال‌ها با مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده است، از جمله زیان‌هایی که از فروپاشی شرکت سرمایه‌گذاری Archegos Capital در سال 2021 متحمل شد.

بانک ملی عربستان که خود را بزرگ‌ترین بانک پادشاهی معرفی می‌کند  1.5 میلیارد دلار (2.25 میلیارد دلار) از 4 میلیارد دلار (6 میلیارد دلار) سرمایه جدیدی که کردیت سوئیس برای تأمین مالی تعمیرات اساسی آن جمع‌آوری کرده بود، متعهد شد.

سهام کردیت سوئیس در روز چهارشنبه در زوریخ نزدیک به 22 درصد کاهش یافت.

این سقوط به سایر سهام بانکی اروپا نیز سرایت کرد و بانک های فرانسوی و آلمانی مانند BNP Paribas، Societe Generale، Commerzbank و Deutsche Bank بین 8 تا 10 درصد سقوط کردند.

اولریش کورنر، مدیرعامل کردیت سوئیس، روز سه‌شنبه در گفتگو با تلویزیون بلومبرگ گفت که این بانک در روز دوشنبه شاهد «جریان‌های خوب مادی» پول بود، حتی در شرایطی که بازارها به دلیل فروپاشی بانک سیلیکون ولی و بانک سیگنیچر در ایالات متحده نگران شده بودند.

کورنر گفت که فروپاشی SVB تا حدودی یک مشکل مجزا بود.

 

منبع:

9News

 

 

 

3/15 /2023

نام
ایمیل
نظر
Loading