Friday 09 June 2023
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

جنگ لفظی بر سر بازنشستگی

جنگ لفظی بر سر بازنشستگی

نخست‌وزیر آنتونی آلبانیز به وضوح اعلام کرده است که هیچ تغییر عمده‌ای برای بازنشستگی اتفاق نمی‌افتد در حالی که دست راست او، خزانه‌دار جیم چالمرز، می‌خواهد دسترسی زودهنگام را سرکوب کند.

این و آن طرف سیاسی به همین جا ختم نمی شود و مخالفان می گویند که همه چیز خیلی نامطمئن و بی ثبات شده است.

اساساً، همه سیاستمداران نظر خود را در مورد بازنشستگی می گویند و ما مردم را گیج می کنند.

بازنشستگی چیست؟

 یک سرمایه گذاری بلند مدت است که باعث می شود کارفرمای شما درصدی از حقوق یا دستمزد شما را به صندوق پرداخت کند. شما همچنین می توانید سهم خود را برای افزایش رقم نهایی بازنشستگی خود انجام دهید.

چه چیزی پیشنهاد شده است؟

چند چیز کلیدی وجود دارد: تغییر امتیازات مالیاتی، اخذ مالیات بر دسته‌های ثروت و محدود کردن تعادل.

 اولاً، چالمرز یک بازنگری بالقوه را در بازنشستگی و به ویژه امتیازات مالیاتی فوق العاده مطرح کرده است. پیگیری‌های او پس از آن اتفاق افتاد که او سیاست دولت موریسون را که به مردم اجازه می‌داد تا ۱۰۰۰۰ دلار زودتر از صندوق‌های بزرگ برداشت کنند، فاجعه‌بار خواند.

نزدیک به 36 میلیارد دلار برای سرمایه‌های فوق‌العاده هزینه کرد و اکنون چالمرز در مأموریت اصلاح سوپر است. یکی از مواردی که در جنگ لفظی فوق العاده مطرح می شود، امتیازات مالیاتی است که در آن می توانید علاوه بر آنچه کارفرمای شما وارد می کند، به سوپر خود کمک قبل از مالیات نیز بپردازید.

این مالیات با نرخ فوق العاده پایین 15 درصد است. همچنین این نکته را در نظر می‌گیرد که سقف مشارکت‌های امتیازی در این سال مالی 27500 دلار است و این واقعیت که پس از بازنشستگی، برداشت‌های فوق‌العاده عموماً کاملاً معاف از مالیات است.

با در نظر گرفتن همه این موارد، پیش‌بینی می‌شود که امتیازات مالیاتی 52.6 میلیارد دلار برای دولت در سال‌های 2022-23 هزینه داشته باشد، فقط از هزینه 55.3 میلیارد دلاری مستمری سنی.

بنابراین صحبت از تغییر امتیازات مالیاتی فوق العاده وجود دارد و چالمرز این ایده را کاملاً رد نکرده است. چالمرز گفت: در حال حاضر، ما در مسیری هستیم که تا حدود سال 2050 بیشتر از حقوق بازنشستگی سنی برای معافیت های مالیاتی فوق العاده هزینه کنیم.

رئیس حزب کارگر پیشنهاد کرد که از حساب‌های فوق العاده با بیش از 3 میلیون دلار مالیات گرفته شود. این می تواند یک حفره 1 میلیارد دلاری را در بودجه پر کند.

نخست وزیر چه گفته است؟

آلبانیز گفت که دولت آماده بحث و گفتگو در مورد هدف از امتیازات فوق العاده و مالیاتی است  اما در حال حاضر هیچ تغییر عجولانه ای وجود نخواهد داشت.

وی گفت : یکی از مواردی که ما گفتیم این است که اگر به پیش‌بینی‌های آینده نگاه کنید، به طور بالقوه امتیازات بازنشستگی هزینه بیشتری نسبت به بازنشستگی سالمندان برای بودجه خواهد داشت. اکنون، درست است که به پایداری پیشرفت نگاه کنیم.

آلبانیز تاکید کرد که تغییراتی در بازنشستگی در بودجه ماه مه وجود نخواهد داشت. در عوض، زمانی که دولت گزارشی در مورد بازنشستگی دریافت کرد، در مورد هدف صندوق بازنشستگی صحبت خواهند کرد و شاید پس از آن، تغییراتی رخ دهد.

اپوزیسیون چه حرفی برای گفتن دارد؟

رهبر اپوزیسیون پیتر داتون به شدت انتقاد کرد که باعث عدم اطمینان استرالیایی ها می شود.

او گفت که این تاثیر مخربی بر سرمایه گذاری فوق العاده خواهد داشت.

 

منبع:

9News

2/25 /2023

نام
ایمیل
نظر
Loading