Wednesday 24 April 2024
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

دبیرکل حقوق بشر سازمان ملل می گوید، با ادامه اعتراضات و افزایش تلفات، وضعیت ایران

دبیرکل حقوق بشر سازمان ملل می گوید، با ادامه اعتراضات و افزایش تلفات، وضعیت ایران "بسیار بحرانی" است

عضو هیئت عالی حقوق بشر سازمان ملل با تشریح تشدید واکنش مقامات به اعتراضات که منجر به کشته شدن بیش از 300 نفر در دو ماه گذشته شده است، می گوید وضعیت در ایران "بحرانی" است.

سخنگوی فولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت: «تعداد فزاینده مرگ و میر ناشی از تظاهرات در ایران، از جمله مرگ دو کودک در آخر هفته، و سخت‌تر شدن واکنش نیروهای امنیتی، نشان‌دهنده وضعیت بحرانی در این کشور است». نشست خبری ژنو در روز سه شنبه.

تهران دشمنان خارجی و عوامل آنها را به سازماندهی اعتراضات متهم کرده است، اعتراضاتی که به شورش مردمی ایرانیان از همه لایه‌های جامعه تبدیل شده و یکی از جسورانه‌ترین چالش‌ها برای حاکمان روحانی کشور از زمان انقلاب ۱۳۵۷ است. برای نشان دادن حمایت از معترضان، تیم جام جهانی ایران از خواندن سرود ملی پیش از بازی افتتاحیه جام جهانی در روز دوشنبه خودداری کرد  اقدامی که باعث می‌شود بازیکنان پس از بازگشت به خانه دستگیر و زندانی شوند.

اواخر این هفته، شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو مناظره ای در مورد اعتراضات برگزار خواهد کرد. انتظار می‌رود که دیپلمات‌ها و شاهدان و قربانیان در آن حضور داشته باشند.

پیشنهادی که در جلسه مورد بحث قرار می گیرد به دنبال ایجاد یک هیئت حقیقت یاب در مورد سرکوب در ایران است. یک سند سازمان ملل نشان داد که هرگونه شواهدی مبنی بر سوء استفاده می تواند بعداً در دادگاه های ملی و بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر (OHCHR) اعلام کرد که بیش از 300 نفر از جمله بیش از 40 کودک در جریان اعتراضات تا به امروز کشته شده اند.

رسانه های دولتی ایران ماه گذشته گفتند که بیش از 46 نیروی امنیتی از جمله پلیس در اعتراضات کشته شده اند. مقامات دولتی تخمینی از تعداد تلفات گسترده‌تر ارائه نکرده‌اند.

 

منبع:

Abc

11/23 /2022

نام
ایمیل
نظر
Loading