Saturday 01 April 2023
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

بانک مرکزی سیاست «زمین سوخته» برای مهار تورم با افزایش سریع‌تر نرخ بهره را رد کرد.

بانک مرکزی سیاست «زمین سوخته» برای مهار تورم با افزایش سریع‌تر نرخ بهره را رد کرد.

میشل بولاک، معاون رئیس RBA، گفته است که بانک می‌خواهد تا جایی که می‌تواند به سود حاصل از اشتغال در طول همه‌گیری ادامه دهد، حتی اگر تلاش می‌کند اقتصاد را خنک کند تا تورم را مهار کند.

خانم بولاک دیشب در یک ضیافت شام اقتصاددانان کسب و کار استرالیایی، از تصمیم بانک مبنی بر عدم افزایش شدید نرخ بهره دفاع کرد، حتی با وجود اینکه اکنون انتظار ندارد تورم به زیر محدوده هدف 2 تا 3 درصدی خود بازگردد.

تا سال 2025

او به جمعی از اقتصاددانان که بسیاری از آنها برای بانک‌های بزرگ کار می‌کنند، گفت: «ما بسیار متعهد هستیم که آن را به هدف برگردانیم، اما یک هدف تورمی انعطاف‌پذیر داریم، و یک هدف تورمی انعطاف‌پذیر به دلایلی داریم»

از بسیاری جهات، بهترین راه حل ممکن است داشتن یک زمین سوخته باشد. و بله، شما می توانید زمین را بسوزانید و تورم را خیلی سریع پایین بیاورید. پاسخ او یک نه کاملاً صریح بود، و به دستاوردهای شغلی از زمان شروع همه‌گیری اشاره داشت که منجر به بالاترین تعداد استرالیایی‌های شاغل در تاریخ و پایین‌ترین نرخ بیکاری در تقریباً 50 سال گذشته شده است.

او در پاسخ به سوال حضار گفت: ما از نظر اشتغال در اقتصاد استرالیا دستاوردهای بسیار بزرگی به دست آورده ایم. ما می‌توانیم اقتصاد را به شدت تحت فشار قرار دهیم و تورم را خیلی سریع پایین بیاوریم، اما ممکن است این سودها را از دست بدهیم، به احتمال زیاد از دست خواهیم داد.

 با این حال، در حالی که خانم بولاک واضح بود که بانک مرکزی ترجیح می‌دهد مجبور نباشد اقتصاد را با افزایش نرخ‌ها به هم بزند، با این وجود نشان داد که اگر نشانه‌هایی وجود داشته باشد که تورم بدتر می‌شود، آماده است.

رشد دستمزدها در حد متوسط ​​باقی می ماند در حال حاضر، به نظر می‌رسد که بانک مرکزی نگرانی نسبتاً کمی دارد که مجبور شود دوباره نرخ‌ها را سریع‌تر افزایش دهد.

خانم بولاک در سخنرانی آماده شده خود خاطرنشان کرد که به نظر می رسد دستمزدها سریعتر از آنچه بانک مرکزی چند ماه پیش پیش بینی کرده بود در حال افزایش است، اما همچنان بسیار کمتر از انواع سودهایی است که در سایر کشورها مشاهده می شود.

او گفت: در ارتباط، شرکت‌ها در بیشتر صنایع رشد دستمزدهای بالاتر از متوسط ​​را گزارش کرده‌اند. از اواسط سال، نزدیک به نیمی از شرکت‌ها افزایش دستمزد خود را بین 3 تا 5 درصد گزارش کردند و یک چهارم دیگر از شرکت‌ها افزایش بیش از 5 درصدی را گزارش کردند.

داده‌های جدید و به موقع درباره نتایج دستمزد برای توافق‌های شرکتی از کمیسیون کار منصفانه نشان می‌دهد که افزایش متوسط ​​دستمزد در قراردادهای شرکتی جدید ثبت‌شده در سه‌ماهه سپتامبر در مقایسه با توافق‌نامه‌های تأیید شده در سه‌ماهه ژوئن قوی‌تر بود.

علی‌رغم افزایش قوی‌تر، رشد دستمزدها تا کنون معتدل باقی مانده است و انتظارات رشد دستمزدها به طور کلی با هدف تورمی مطابقت دارد. در واقع، خانم بولاک گفت که رشد دستمزدها باید ثابت بماند تا تورم در بلندمدت به زیر سطح هدف بازگردد، همانطور که در سال‌های منتهی به همه‌گیری همه‌گیری وجود داشت.

او در جلسه پرسش و پاسخ گفت: ما هنوز به افزایش دستمزدها در حدود 3.5 درصد نیاز داریم تا تورم را در این باند حفظ کنیم. در حالی که خانم بولاک مشاهده کرد که دلایل خوبی وجود دارد که فکر کنیم در این چرخه به اوج تورم نزدیک می شویم.

او به تهدیدی اشاره کرد که افزایش مداوم قیمت انرژی در سال آینده و پس از آن ایجاد می کند. او گفت: افزایش بزرگ در قیمت‌های خرده‌فروشی گاز و برق که برای سال آینده پیش‌بینی می‌شود، مستقیماً بیش از 1 درصد به تورم کل در طول سال تا سپتامبر 2023 اضافه می‌کند.از آنجایی که انرژی ورودی بسیاری از کالاها و خدماتی است که ما می‌خریم، با افزایش قیمت‌های کسب‌وکارها در پاسخ، تأثیرات دور دوم نیز خواهد داشت. این تأثیرات نامشخص است، اما سهم دور دوم قیمت برق در تورم اساسی می‌تواند حدود نیم درصد در سال 2024 باشد.

 

منبع:

Abc

11/10 /2022

نام
ایمیل
نظر
Loading