Friday 09 June 2023
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

به حداقل رساندن مالیات قانونی است. یک گزارش جدید مایکروسافت را به انجام این کار در مقیاس بزرگ متهم می کند

به حداقل رساندن مالیات قانونی است. یک گزارش جدید مایکروسافت را به انجام این کار در مقیاس بزرگ متهم می کند

شرکت فناوری مایکروسافت به دلیل برنده شدن در قراردادهای بزرگ دولتی اما با استفاده از روش های تهاجمی برای به حداقل رساندن میزان مالیاتی که برای حمایت از خدمات عمومی می پردازد، به ریاکاری متهم شده است.

گزارش جهانی مرکز پاسخگویی و تحقیقات مالیاتی بین المللی نشان داد که حاشیه سود جهانی این شرکت فناوری در سال گذشته 42.3 درصد بوده است. اما در استرالیا 4.5 درصد بود که نشان می‌دهد از روش‌های پیچیده  اما قانونی  برای جابه‌جایی پول و به حداقل رساندن مالیات استفاده می‌کند.

جیسون وارد، تحلیلگر اصلی در CICTAR، گفت: «ما فکر می‌کنیم یک منطق قوی برای عدم پاداش دادن به شرکت‌های چندملیتی فرار مالیاتی با قراردادهایی که توسط من و شما و سایر مالیات دهندگان تأمین می‌شود، وجود دارد. مایکروسافت در حال برنده شدن صدها میلیون دلار در قراردادهای فدرال در استرالیا و خیلی بیشتر در سطح بین المللی است. آنها باید به عنوان شرط هر قرارداد آتی شفاف باشند.

این گزارش نشان می‌دهد که سیستم‌هایی که توسط سازمان‌های چندملیتی برای جابه‌جایی پول استفاده می‌شوند، پیچیده هستند، اما در کشورهایی که در آن فعالیت می‌کنند، به تعهدات خود عمل می‌کنند. آقای وارد گفت مایکروسافت و همکارانش به انجام کاری که قانون را نقض می کند متهم نمی شوند.

او گفت: «ما هیچ ادعایی مبنی بر اینکه مایکروسافت کار غیرقانونی انجام داده است، نداریم. ما می گوییم که این نشان می دهد که قوانین نیاز به تغییر دارند، زیرا این نوع رفتار غیرقابل قبول است و مطمئناً از نظر تأمین مالی خدمات عمومی که مایکروسافت و عموم مردم و همه مشاغل و جوامع به آن متکی هستند پایدار نیست. 

سخنگوی مایکروسافت پس از ارائه اتهامات کلیدی در گزارش جهانی گفت که این شرکت با قوانین هر کشوری که بخشی از آن است، مطابقت دارد. آنها گفتند: مایکروسافت به طور کامل با تمام قوانین و مقررات محلی در هر کشوری که در آن فعالیت می کنیم، مطابقت دارد. ما در کشورهای سراسر جهان به مشتریان خدمات ارائه می دهیم و ساختار مالیاتی ما منعکس کننده این ردپای جهانی است.

اعطای قراردادهای بزرگ برای مالیات کم پرداخت شده این گزارش با عنوان مالیات‌های جهانی بازی  قراردادهای برنده دولتی، تضاد بین موفقیت شرکت در کسب میلیاردها درآمد از ارائه خدمات فناوری اطلاعات به دولت‌ها را تشریح می‌کند، در حالی که به دلیل سابقه ضعیف شفافیت در پرداخت مالیات مورد انتقاد قرار می‌گیرد - راه اصلی کسب درآمد دولت‌ها. عمل کنند.

این گزارش استدلال می‌کند که مایکروسافت بیش از 634 میلیون دلار در قراردادهای دولتی استرالیا و بیش از 270 میلیون دلار از سال 2017 دریافت کرده است. قراردادهای اصلی مربوط به دفاع، خدمات استرالیا - که برنامه های رفاهی را اجرا می کند  و وزارت آموزش است. این گزارش ادعا می کند که مایکروسافت از شبکه گسترده ای از شرکت های تابعه در سراسر جهان برای تأثیرگذاری بر مالیات های خود استفاده می کند.

شرکت های چند ملیتی از روش های مختلفی برای کاهش درآمد مشمول مالیات خود استفاده کرده اند. برخی از شرکت‌های تابعه در یک کشور با مالیات بالا می‌خواهند برای استفاده از مالکیت معنوی به دفتری در کشوری با مالیات پایین بپردازند. برخی دیگر بین شرکت‌ها در کشورهای مختلف وام‌های با بهره بالا می‌دهند و میزان مالیات بدهی را در حوزه قضایی با نرخ‌های مالیاتی قوی‌تر کاهش می‌دهند.

در این گزارش آمده است: میلیاردها دلار جریان مالی بین شرکت‌هایی وجود دارد که کارمندان آنها صفر است و ادعای اقامت در حوزه‌های قضایی شناخته شده محرمانه از جمله لوکزامبورگ، سنگاپور، برمودا، ایرلند و هلند دارند. سرمایه گذاران روی تاکتیک های مالیاتی می اندیشند مایکل ویرش، مدیر ارشد سرمایه گذاری در Vision Super است و بر بیش از 11 میلیارد دلار سرمایه برای اعضا نظارت می کند. این صندوق سهام مایکروسافت را به عنوان بخشی از دارایی های فناوری خود نگه می دارد و نگران نگرش آن نسبت به کاهش مالیات است.

او گفت: من فکر می کنم مالیات واقعا مهم است در غیر این صورت شما یک سیستم مالیاتی مناسب ندارید، جامعه ای دارید که به مرور زمان در حال شکست خواهد بود.

او گفت که نگرانی فزاینده ای در مورد مجوز اجتماعی این شرکت برای فعالیت وجود دارد، اساساً توافقی است که مالیات دهندگان و مشاغل با یکدیگر برای کمک به مالیات و پرداخت برای خدماتی مانند بیمارستان ها، مدارس و جاده ها همکاری کنند.

او گفت: شرکت‌هایی که به‌ طور خاص روی آن تمرکز نکرده‌اند، بیشتر در معرض خطر هستند. اگر آنها از حمایت عمومی برخوردار نباشند، نسبت به 10 یا 15 سال قبل بیشتر در معرض خطرات نظارتی قرار دارند. آقای ویرش معتقد است که گفتگوی جهانی درباره مالیات در حال تغییر است.

او گفت: پنج سال پیش، مردم  چیزهایی از این قبیل می‌گفتند، فقط باید به آمازون زمان بیشتری بدهیم. آنها به مهمانی خواهند آمد.

"این فقط یک سرزمین فانتزی بود و به نظر می رسد که اکنون لبه های سخت تری برای این چیزها وجود دارد."

آقای وارد گفت که شرکت‌های فناوری مانند مایکروسافت برای فروش محصولات به جمعیتی امن، ایمن و تحصیل‌کرده تکیه می‌کنند  که توسط شبکه ایمنی مدارس، بیمارستان‌ها، نیروهای دفاعی و خدماتی که با مالیات پرداخت می‌شوند، ایجاد شده‌اند. او حمایت مایکروسافت از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل را ریاکارانه می‌داند  که برای مقابله با چالش‌هایی مانند فقر و ایمنی تلاش می‌کند.

آقای بخش گفت: وقتی در واقع عملیات تجاری آن از خزانه عمومی سرقت می کند. این می تواند تامین مالی مراقبت های بهداشتی، پرستاران، مدارس باشد. باورنکردنی است که فکر کنیم، یک کارگر مراقبت از سالمندان نرخ مالیات بر درآمد بالاتری نسبت به یکی از بزرگترین شرکت های جهان می پردازد. این موضوع اکنون در رادارسرمایه گذاران است

رابین پارکین، رئیس مدیریت وجوه Ethical Partners Funds، گفت که موضوع شفافیت مالیاتی در رادار سرمایه گذاران مسئول است. مشابه صحبت‌هایی که مدیران صندوق‌های بزرگ در مورد پایداری دارند، شرکت‌هایی که سهم منصفانه مالیات خود را پرداخت می‌کنند – یا نمی‌پردازند – به عاملی در تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری در آن تبدیل می‌شوند.

او گفت: شرکت ها به سرمایه اجتماعی وابسته هستند که مالیات در واقع به محافظت و تامین آن کمک می کند. آنها به نیروی کار سالم وابسته هستند، به جامعه ای کارآمد وابسته هستند و پرداخت مالیات به عنوان یک شهروند شرکتی خوب بخشی از حفظ محیط زیست و جامعه ای است که می توانند در آن عمل کنند. اجتناب از مالیات ممکن است سود کوتاه مدت را افزایش دهد، اما در بلندمدت یک شرکت به سرمایه اجتماعی خوب و ساختار اجتماعی خوب نیاز دارد. چیزهایی مانند نابرابری و خطرات سیستمیک مانند آن یک خطر واقعی برای شرکتی است که در دراز مدت فعالیت می کند.

 

منبع:

.abc.

 

10/12 /2022

نام
ایمیل
نظر
Loading