Friday 09 June 2023
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

فروش آپارتمان‌ به قیمت‌ هنگفت در سیدنی نشان‌دهنده وضعیت نامساعد بازار مسکن است

فروش آپارتمان‌ به قیمت‌ هنگفت در سیدنی نشان‌دهنده وضعیت نامساعد بازار مسکن است

خریداران احتمالی خانه نیز از بازار روی برگردانده‌اند. فروش یک آپارتمان دوخوابه کوچک به قیمتی هنگفت نشان می‌دهد که بازار مسکن وضع نامساعدی دارد.بیشترین میزان در کل کشور است.»

یک آپارتمان دوخوابه در Manly تقریباً به دو برابر متوسط قیمت املاک آن منطقه به فروش رفت که بیانگر وضعی وحشتناک برای خریداران احتمالی است.

یک خریدار در آخرهفته این ملک را به قیمت 2.972 میلیون دلار خریداری کرد و با توجه به این که متوسط قیمت یک آپارتمان دو خوابه در این منطقه 1.6 میلیون دلار است، این خانه تقریباً به دو برابر قیمت به فروش رفته است.

این آپارتمان که در ساختمان Trident واقع در منطقه North Steyne در manly قرار دارد، واحدی دو خوابه با یک حمام است و از فضای پارکینگ نیز برخوردار است. این آپارتمان در یکی از بهترین مناطق قرار دارد و از چشم‌انداز ساحل نیز بهره می‌برد.

در آگهی این آپارتمان آمده است:« چشم‌انداز از طبقه زیر پنت‌هاوس به سمت نوار ساحلی زیبای Manly است. علاوه بر این، این آپارتمان چشم‌انداری 270 درجه دارد که از خط افق اقیانوس و بندرگاه به سمت خط افق شهر کشیده می‌شود و غروب خورشید برفراز کوه‌های شمال غربی قابل مشاهده است. این واحد ماقبل آخر است، به آسانسور دسترسی دارد و 147 مترمربع نیز زیربنای آن است. به صورت پیاده از این آپارتمان تا Manly Wharf هفت دقیقه راه و تا شهر 20 تا 30 دقیقه راه است.

طی یک سال اخیر، مناطق حومه شهرها در سراسر استرالیا شاهد رشد قیمت بوده و به 1.2 میلیون دلار رسیده است. با وجود همه‌گیری کرونا، رشد قیمت همچنان ادامه دارد.

تحقیقات Realstate.com.au نشان می‌دهد که از ماه می (اردیبهشت) سال گذشته تا ماه می سال جاری، بیش از 250 حومه شهری در استرالیا شاهد رشد قیمت حدود 200000 دلاری بوده‌اند. در همین حال، قیمت مسکن در 24 حومه شهری دیگر (که بیشتر آن‌ها در نیو ساوت ولز قرار دارند) به طور ماهانه 50000 دلار و یا بیشتر افزایش می‌یابد.

تحقیق جدید Finder که هفته گذشته منتشر شد، نشان داد که قیمت املاک در سیدنی و ملبورن به ترتیب 8 و 9 درصد افزایش خواهد یافت و رویای خرید خانه برای خانه‌اولی‌ها دست نیافتنی‌تر می‌شود.

با افزایش 76619 دلاری قیمت املاک در سیدنی، متوسط قیمت خانه تا ماه جولای (تیر) سال 2022 به 1070917 دلار می‌رسد.

گراهام کوک، سرپرست بخش تحقیقات مصرف‌کنندگان در Finder گفت:« پس از این که محدودیت‌ها در استرالیا کاهش یافت، فروش املاک 25 درصد افزایش یافت. به عبارت دیگر، با این که محدودیت‌ها تاثیر چندانی بر فرو نشاندن بازار مسکن نداشتند، اما پایان آن‌ها آتشی را روشن کرد که همچنان ادامه دارد.»

آقای کوک گفت در این هیاهوی بازار مسکن، برخی از صاحبخانه‌ها ممکن است بیش از توان مالی‌شان خرید کنند.

او ادامه داد:« طی 12 ماه گذشته، قیمت املاک افزایش شدیدی داشته زیرا تعداد بی‌سابقه‌ای از مردم استرالیا وارد بازار مسکن شده‌اند. نرخ بهره پایین باعث شده بسیاری از خریداران به دلیل ترس از دست دادن فرصت، درخواست وام کنند و خرید خود را زودتر انجام دهند.»

وی افزود:« با این حال، همه آن‌ها به این فکر نکرده‌اند که در صورت افزایش نرخ بهره، بازپرداخت ماهانه نیز افزایش خواهد یافت. تجزیه و تحلیل‌های Finder نشان می‌دهد که 76 درصد از متوسط درآمد خالص ( پس از احتساب مالیات ) کارکنان در سیدنی به بازپرداخت ماهانه وام مسکن اختصاص می‌یابد که بیشترین میزان در کل کشور است.»

 

9/12 /2021

نام
ایمیل
نظر
Loading