Friday 09 June 2023
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

السالوادور با قبول بیت‌کوین به عنوان ارز قانونی، جهان را به سمت استفاده از رمزارزها هدایت می‌کند

السالوادور با قبول بیت‌کوین به عنوان ارز قانونی، جهان را به سمت استفاده از رمزارزها هدایت می‌کند

روز سه‌شنبه السالوادور به اولین کشوری در جهان تبدیل شد که بیت‌کوین را به عنوان ارزی قانونی می‌پذیرد. حامیان این طرح می‌گویند این طرح باعث می‌شود کارمزد میلیاردها دلار وجهی که از خارج به داخل کشور فرستاده می‌شوند، کاهش پیدا کند، اما منتقدان هشدار داده‌اند که این طرح ممکن است باعث افزایش پولشویی شود.

این طرح که توسط رئیس جمهور جوان، کاریزماتیک و محبوب، نایب بوکله، هدایت می‌شود، به مردم السالوادور اجازه می‌دهد سالانه 400 میلیون دلار در هزینه کارمزد انتقال وجه صرفه‌جویی کنند. بیشتر این وجوه از ایالات متحده فرستاده می‌شوند.

تنها در سال گذشته، حدود 6 میلیارد دلار وجه به السالوادور منتقل شد. این رقم 23 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور محسوب می‌شود. این یکی از بیشترین نسبت‌ها در بین کشورهای جهان است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مردم السالوادور نسبت به استفاده از بیت‌کوین تردید دارند و از نوسانات آن نیز آگاهند. منتقدان می‌گویند که این دلایل می‌توانند ریسک‌های مالی و نظارتی برای موسسات مالی را افزایش دهند. با این حال، بعضی از ساکنین نسبت به استفاده از بیت‌کوین خوش‌بین هستند.

رینا ایزابل آگیلار، صاحب یک فروشگاه در ساحل El Zonte که در حدود 49 کیلومتری جنوب غرب سان‌سالوادور (پایتخت السالوادور) قرار دارد، می‌گوید:« این طرح مفیدی خواهد بود ... بخشی از خانواده ما در ایالات متحده هستند و درحالی که بانک‌ها برای ارسال پول از ایالات متحده به السالوادور هزینه‌ای دریافت می‌کنند، آنها می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای پول ارسال کنند.»

ساحل El Zonte که بخشی از به اصطلاح ساحل بیت‌کوین (Bitcoin Beach) است، قصد دارد این شهر را به یکی از اولین اقتصادهای برپایه‌ بیت‌کوین در جهان تبدیل کند.

در آستانه راه‌اندازی این طرح، دولت دستگاه‌های خودپردازی را برای کیف پول دیجیتالی Chivo نصب کرده بود که به شما این امکان را می‌دهد که ارز دیجیتال را بدون هیچ کارمزدی به دلار تبدیل کرده و برداشت کنید، اما بوکله روز دوشنبه اعلام کرد انتظار نتایج سریع نداشته باشید  و از مردم خواست صبور باشند.

بوکله در توییتر، که اغلب برای صحبت درباره دستاوردهای خود یا انتقاد از مخالفان خود از آن استفاده می‌کند، گفت:« مانند همه نوآوری‌ها، روند به کارگیری بیت‌کوین در السالوادور نیز باید منحنی یادگیری را طی کند. هر دستاوردی باید چنین مسیری را طی کند و هیچ چیز طی یک شب یا یک ماه به دست نمی‌آید.»

روز دوشنبه، السالوادور برای اولین بار 400 بیت‌کوین خریداری کرد و موقتاً قیمت بیت‌کوین را 1.49 درصد افزایش داد و به 52680 دلار رساند. بیت‌کوین نوسان قابل توجهی داشته و تنها در بهار امسال، در ماه آوریل (فروردین) تا 64000 دلار صعود کرد و در ماه می (اردیبهشت) تقریباً تا 30000 دلار کاهش یافت.

برخی تحلیلگران از این می‌ترسند که قانونی کردن بیت‌کوین در کنار دلار آمریکا در السالوادور، ممکن است چشم‌اندازهای این کشور برای دستیابی به توافقامه تامین مالی بیش از 1 میلیارد دلاری با صندوق بین‌المللی پول (IMF) را تیره و تار کند.

پس از تصویب قانون بیت‌کوین، آژانس رتبه‌بندی Moody’s ارزش اعتباری السالوادور را کاهش داد، در همین حین سهام این کشور که بر حسب دلار بود نیز تحت فشار زیادی قرار گرفت.

اما بوکله که از بحث و جدل ابایی ندارد، روز دوشنبه ویدئویی را در توییتر بازنشر کرد که صحنه‌ای از فیلم Django Unchained ساخته کوئنتین تارانتینو که درباره برده‌داری در آمریکا است، را نشان می‌دهد. در این ویدئو صورت بوکله به جای صورت جیمی فاکس بازیگر این فیلم قرار گرفته بود و او تاجر برده‌ای که نشان صندوق بین‌المللی پول روی صورتش قرار گرفته بود را شلاق می‌زد.

بوکله بعداً این پیام را حذف کرد.

او در توییت دیگری نوشت:« ما باید نگرش‌های قدیمی را تغییر دهیم. السالوادور حق دارد به سمت جهان اولی شدن حرکت کند.»

منبع : https://finance.yahoo.com
تاریخ: September 2021

9/7 /2021

نام
ایمیل
نظر
Loading