Thursday 21 October 2021
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

بازار کار استرالیا به حد نهایی خود رسیده است زیرا با شروع تعطیلات کرونایی، روند بهبود اقتصادی مختل شده است.

بازار کار استرالیا به حد نهایی خود رسیده است زیرا با شروع تعطیلات کرونایی، روند بهبود اقتصادی مختل شده است.

روند شگفت‌انگیز بهبود اقتصادی در کشور، درحال متزلزل شدن است. زیرا بازار کار که در حال شکوفایی بود، به حد نهایی خود رسیده است و تعطیلات نیز ادامه دارند.

آمار جدید وبسایت Indeed نشان می‌دهد که رونق اشتغال در استرالیا ممکن است به حد نهایی خود رسیده باشد زیرا آمار فرصت‌های شغلی برای دومین ماه متوالی بدون تغییر مانده است.

در حال حاضر، آگهی‌های شغلی 45.7 درصد بیشتر از دوران پیش از کرونا است، زیرا محرک‌های مالی و کمک‌ هزینه‌های دولت به اقتصاد استرالیا کمک کرده است طبق برنامه پیش برود و رشد سالانه‌ی خود را ادامه دهد.

درحالیکه این آمار چشمگیر به نظر می‌رسد، اما بازار کار از پایان ماه می (اردیبهشت) هیچ رشدی نداشته است و در حال حاضر آگهی‌های شغلی نیمه‌ی ژوئن کمتر از مقدارآن در دو هفته قبل است.

مسئله دیگر، تاثیرات اقتصادی تعطیلات کرونایی است. زیرا وضعیت اقتصادی بد ایالت ویکتوریا، اقتصاد دیگر ایالت‌ها را نیز همراه با خود تضعیف می‌کند که درنتیجه آن، روند بهبود اقتصادی کشور مختل می‌شود.

کالام پیکرینگ، اقتصاددان بخش آسیا و اقیانوسیه در وبسایت Indeed، در گفتگو با Business Insider Australia گفت:« تعطیلات کوتاه مدت تاثیر مهمی بر روند استخدام ندارد.» اما او تصدیق کرد که تعطیلات بلند مدت، هزینه‌هایی به همراه دارد.

پیکرینگ در اوایل هفته گفته بود:« چهارمین دوره تعطیلات در ایالت ویکتوریا ممکن است تاثیر نسبتاً کمی بر استخدام داشته باشد، اما ما انتظار داریم که با رفع محدودیت‌ها، این تاثیرات نیز به سرعت از بین بروند.»

با این حال، این نظرات نیز مانند آمار و ارقام، مربوط به پیش از شیوع موج اخیر ویروس است که از Bondi به دیگر بخش‌های سیدنی منتقل شده است. هم اکنون نیز دو مورد ابتلای دیگر به گونه دلتای ویروس کرونا در ویکتوریا شناسایی شده است.

اگرچه خیلی زود است که بگوییم موج شیوع فعلی تا چه اندازه رشد می‌کند یا تعطیلات سیدنی چه مدت طول خواهد کشید، اما مشخص است که روند فعلی بهبود اقتصادی، که به نهایت سرعت خود رسیده را تضعیف می‌کند.

علیرغم این که پیکرینگ پیش‌بینی کرده است که محدود شدن بازار کار استرالیا ادامه خواهد داشت، اما صرف نظر از تعطیلات فعلی، اقتصاد استرالیا پایه و اساس محکمی دارد.

پیکرینگ بیان کرد:« حالا که نرخ بیکاری در کشور به 5.1 درصد رسیده است، به نظر می‌رسد خطر کمبود نیروی کار دارای مهارت تخصصی در حال پدیدار شدن باشد که در نهایت باعث تشدید رقابت در کل کشور می‌شود. مشاغل در مورد چشم‌انداز اقتصادی و آینده خود بسیار مطمئن هستند و براساس این چشم‌اندازها استخدام می‌کنند.»

داده‌های جداگانه‌ای از ABS نشان می‌دهد که در حال حاضر یک چهارم مشاغل نمی‌توانند نیروی کار مورد نیاز خود را پیدا کنند که نشان می‌دهد کمبود نیروی کار متخصص، مشهود است.

پیکرینگ ادامه داد:« هرچه این روند استخدام بیشتر ادامه پیدا کند، احتمال افزایش دستمزد بیشتر می‌شود خصوصاً در مناطقی که تقاضا بیشتر است. در هشت سال گذشته، رشد درآمدها، قطعه‌ای گمشده از پازل اقتصاد استرالیا بوده است و اکنون به تغییر آن نزدیکتر می‌شویم.»

مطمئناً خواسته بانک مرکزی نیز همین است. بانک مرکزی مجدداً تاکید کرده است که نرخ بهره را پایین نگه می‌دارد تا برای حداقل چند سال، گرمی و اشتیاق را در اقتصاد کشور حفظ کند. با این حال اقتصاددانان بانکی مطرح، این فرض را به چالش کشیده‌اند زیرا این طرح بر این فرض بنا شده که افزایش دستمزد و استخدام کامل نیز اتفاق بیافتد.

موج‌های شیوع بعدی ویروس می‌تواند این مسئله را تهدید کند و بخشی از اعتمادی که به مشاغل و مصرف‌کنندگان بازگشته است را متزلزل کند. گزارش‌های اولیه روز جمعه نشان می‌دهند که بخش هتلداری سیدنی، تنها در هفته اول تعطیلات، 260 میلیون دلار ضرر کرده است، درحالیکه آمار و ارقام مربوط به گردشگری نشان می‌دهد که بسته بودن مرزها می‌تواند میلیاردها دلار هزینه به بار آورد.

با این حال، اگر نکته مثبتی در این آمار و ارقام پیدا شود، این است که ایالت نیو ساوت ولز علاوه بر اینکه پایدارترین ایالت است، بیشترین ظرفیت اضافی استخدام را نیز در بین ایالت‌ها دارد.

آمار Indeed نشان می‌دهد که استخدام در این ایالت 54.5 درصد بیشتر از سطوح پیش از همه‌گیری است، همچنین این ایالت تنها ایالتی است که از 50 درصد عبور کرده است. وسترن استرالیا و کویینزلند رتبه‌های بعدی را دارند.

بیشتر این دست‌آوردها را می‌توان به مدیریت دقیق ویروس در این ایالت ربط داد. این ایالت هم در مهار ویروس و هم اعمال محدودیت‌های سختگیرانه انتخابی موفق بوده است.

این ایالت ممکن است اکنون با دشوارترین امتحان خود روبرو شود.

منبع : Australia's job market has found a ceiling as lockdowns begin to drag on the recovery | Business Insider

تاریخ : June 2021

6/26 /2021

نام
ایمیل
نظر
DNN