Thursday 21 October 2021
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

هزینه پروازهای داخلی به کمترین میزان خود در 10 سال گذشته رسیده است

هزینه پروازهای داخلی به کمترین میزان خود در 10 سال گذشته رسیده است

هزینه پروازهای داخلی به کمترین میزان خود در 10 سال گذشته رسیده است زیرا شرکت‌های هواپیمایی بزرگ به رقابت با شرکت هواپیمایی Rex برخاسته‌اند.

با وجود تعطیلی‌های پیاپی و بسته بودن مرزها، احتمالاً اکنون بهترین زمان برای مسافرت و یا حداقل پرواز در اطراف استرالیا می‌باشد.

شورای رقابت و مصرف‌کنندگان استرالیا پس از تجزیه و تحلیل داده‌های شرکت‌های هواپیمایی کشور گفت:« افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان و همچنین رقابت بزرگ بین شرکت‌های هواپیمایی باعث رونق گردشگری داخلی شده است.»

این شورا به طور خاص تاًکید کرد:« افزودن مسیرهای بیشتر به خطوط هواپیمایی Rex، بیشترین کمک را به کاهش قیمت بلیط‌ها کرده، به طوری که تاکنون شبیه آن را ندیده‌ایم.»

رئیس شورا، راد سیمز، گفت:« مسافران ملبورن به گولد کوست، ملبورن به آدلاید و سیدنی به گولد کوست حالا چهار حق انتخاب دارند چرا که شرکت‌های Qantas، Jetstar، Virgin و Rex در همه این چهار مسیر فعالیت می‌کنند.»

او ادامه داد:« تأثیر افزایش رقابت را می‌توان در تمام مسیرهای بین شهری جدید شرکت هواپیمایی Rex مشاهده کرد، از جمله مسیر سیدنی-ملبورن که پس از ورود شرکت هواپیمایی Rex، هزینه بلیط هواپیما به کمترین میزان در یک دهه گذشته کاهش پیدا کرده است.»

اکنون می‌توان بلیط یک طرفه پرواز بین سیدنی و ملبورن را به قیمت 39 دلار خرید که تقریباً کمتر از نصف مبلغی است که پیش از همه‌گیری باید پرداخت می‌شد.

جنگ قیمتی حاصله، به دیگر مسیرها نیز سرایت کرد و رقبا توانستند بخشی از سهم Qantas در بازار را در اختیار بگیرند. درحال حاضر 69 درصد از پروازها متعلق به Qantas است. هرچند سیمز معتقد است که این آمار بالایی است و دلیل آن تعطیلی Tigerair، بخش مقرون به صرفه‌ی شرکت هواپیمایی Virgin  است.

این اطلاعات نشان می‌دهد که Rex که تنها 2 درصد از پروازها را در اختیار دارد با چه چیزهایی روبرو است، Rex حتی شرکت‌های Virgin و Qantas را به رفتار ضد رقابتی متهم کرده است. شورای رقابت و مصرف‌کنندگان خاطر نشان کرد که Rex به این نکته اعتراض داشته که رقبا، ظرفیت پروازشان را بیشتر از آنچه مسافران تقاضا داشته‌اند، افزایش داده‌اند تا شرکت Rex را از سر راه بردارند.

سیمز بیان کرد:« افزایش ظرفیت برای پاسخگویی به تقاضای مسافران و همچنین ارائه تخفیف برای قیمت بلیط‌ها، به طور کلی نشانه رقابت است و به سود مصرف‌کنندگان تمام می‌شود. با این حال اگر قیمت‌گذاری و افزایش ظرفیت به رقابت آسیب برساند برای مثال رقبا را از رقابت موثر باز دارد و یا آن‌ها را به کلی از مسیر و یا بازار خارج کند، شورای رقابت اقدامات قاطعانه‌ای بر ضد این شرکت‌ها انجام خواهد داد.»

اکنون هر کدام از این شرکت‌ها در این بخش در حال رشد درحال مبارزه هستند. Virgin اعلام کرده که 10 بوئینگ 737 دیگر را دوباره به کار گرفته است تا در پایان سال مالی به 80 درصد ظرفیت خود بازگردد. Qantas نیز همین روش را دنبال کرده است و هواپیماهای منطقه‌ای بیشتری را وارد کار کرده و پروازهای بین آدلاید و کانبرا را افزایش داده است.

آلن جویس، مدیرعامل Qantas، گفت:« ایالت ویکتوریا حدود 20 درصد از شبکه پروازهای ما را تشکیل می‌دهد و با کاهش محدودیت‌های ملبورن و بازشدن مرزها انتظار داریم تقاضای مسافران به سرعت افزایش پیدا کند، همچون دیگر شهرها که پس از رفع محدودیت‌ها میزان مسافرت بیشتر شد. رزروهای پیش رو، نشانگر این موضوع هستند.»

آمار شورای رقابت و مصرف‌کنندگان نشان می‌دهد که تعداد مسافران پرواز در ماه مارس (اسفند)، 55 درصد از سطوح پیش از همه‌گیری بودند، که حدود 40 درصد از 3 ماهه پیش از آن بیشتر است.

انتظار می‌رود بهبودی کامل اقتصادی که پیش از این برای نیمه دوم سال پیش‌بینی شده بود، به دلیل موج اخیر ویروس به تأخیر بیافتد. با این حال، تخفیف زیاد بلیط‌ها و افزایش رقابت باعث پیروزی مسافران شد.

منبع : https://www.businessinsider.com.au

تاریخ: June 2021

6/22 /2021

نام
ایمیل
نظر
DNN