Thursday 02 December 2021
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

هزاران آپارتمان مرکز شهر قرار است در بازار مسکن سیدنی و ملبورن عرضه شوند

هزاران آپارتمان مرکز شهر قرار است در بازار مسکن سیدنی و ملبورن عرضه شوند

هزاران آپارتمان مرکز شهر قرار است در بازار مسکن سیدنی و ملبورن عرضه شوند، آن هم درحالی که بازار مسکن درگیر مشکل عرضه‌ی بیش از اندازه است.

مالکلان خانه‌ها در نظر دارند در ماه‌های آتی هزاران آپارتمان اجاری را در مناطق تجاری مرکز سیدنی و ملبورن با قیمت کم عرضه کنند تا از مشکلات مالی دیگری که به خاطر پایان طرح تعویق بازپرداخت وام‌های مسکن در ماه مارس (اسفند) ممکن است ایجاد شود، جلوگیری کنند.

نظرسنجی انجام شده توسط Digital Finance Analytics، نشان می‌دهد که صاحبان 2037 آپارتمان در ملبورن و 2282 آپارتمان در سیدنی قصد دارند املاکشان را به بازار عرضه کنند، این امر احتمالاً وضعیت بازار را که به خاطر بسته بودن مرزها با مشکل تقاضای کم و عرضه‌ی زیاد روبرو است، بدتر می‌کند.

مارتین نورث، مدیر Digital Finance Analytics بیان کرد:« احتمال اینکه سرمایه‌گذارانی که در ساختمان‌های چندطبقه واحد دارند، واحدهای خود را عرضه‌ کنند، بیشتر است، چرا که اجاره‌بهای خالص اغلب منفی است، پس آن‌ها از نظر نقدینگی ضرر می‌کنند، و امیدوارند در قیمت واحدها افزایش جزئی بدهند، اگرچه در حومه‌ی بسیاری از شهرها قیمت‌ها هنوز درحال سقوط است.»

یافته‌های Digital Finance Analytics، براساس نظرسنجی بانک ME ارائه شده است. در این نظرسنجی نشان داده شد که 23 درصد از سرمایه‌گزاران اظهار کرده‌اند که می‌خواهند در 12 ماه آینده املاکشان را بفروشند، درحالیکه تنها 11 درصد می‌خواهند در املاکشان زندگی کنند.

اندرو ویلسون، اقتصاددان ارشدArchistar ، اعلام کرد:« با نرخ بالای خانه‌های خالی و کاهش اجاره بها، صاحبان آپارتمان‌های مناطق تجاری مرکزی، حتی با وجود نرخ بهره‌ی پایین در تامین هزینه‌ی وام‌های مسکن‌شان مشکل خواهند داشت.»

او ادامه داد:« تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران، از طرح تعویق بازپرداخت وام مسکن، استفاده می‌کردند و این تا حدی به زندگی‌شان کمک می‌کرد.»

وی افزود:« سرمایه‌گذاران برای پیدا کردن مستاجر مشکل داشتند یا مجبور بودند اجاره‌بهای بسیار کمتری بگیرند. آن‌ها دیگر آن مکانیزم حمایتی را ندارند، بعضی از سرمایه‌گذاران مجبورند خانه‌هایشان را بفروشند زیرا دخل و خرجشان با هم همخوانی ندارد.»

کمرون کاشر، مدیر تحقیقات اقتصادی گروه REA، بیان کرد:« بعضی فروشندگان ممکن است خریدارانی مشتاق پیدا کنند زیرا بازار واحدهای آپارتمانی درحال پایدار شدن است.»

تحقیقات REA نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای به دنبال واحدهای آپارتمانی در بریسبین، ملبورن و سیدنی هستند. طی 12 ماه گذشته، تحقیقات سرمایه‌گذاران در بریسبین دوبرابر شده و در ملبورن و سیدنی هم به ترتیب 36 و 45 درصد افزایش داشته است.

آقای کاشر ادامه داد:« به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران فکر می‌کنند که کاهش اجاره‌ها و قیمت واحدها رو به پایان است، پس الان زمان خوبی برای شروع جستجو در این حوزه‌ها است.»

خریدار کافی وجود ندارد

اما بیشتر صاحبخانه‌ها به دلیل خطرات احتمالی افزایش قیمت در آپارتمان‌ها و ترجیح خانه‌های مستقل، هنوز هم تلاش می‌کنند املاکشان را تخلیه کنند.

آقای کوشر بیان کرد:« در حالی که شاهد بازگشت برخی از سرمایه‌گذاران به مناطق مرکزی هستیم، اما بعید به نظر می‌رسد که این تمایل مثل گذشته قوی باشد.»

او ادامه داد:« سرمایه‌گذاران بیش از گذشته به دنبال مناطق و سبک زندگی خارج از مرکز ایالت‌ها هستند.»

لوییز کریستوفر،  مدیرعامل SQM Research، هشدار داد:« بهبود وضعیت فروشندگان آپارتمان‌های مناطق تجاری مرکز شهرها در کوتاه مدت بعید به نظر می‌رسد.»

او ادامه داد:« لیست‌ فروش آپارتمان‌های مناطق تجاری مرکز شهرها، به خصوص شهر ملبورن بیشتر و بیشتر می‌شوند و تقریباً به بیشترین میزان خود تاکنون رسیده است.»

وی افزود:« این امر نشانگر اشتیاق فروشنده‌ها برای فروش با قیمت‌ بالا نیست، بلکه به این معنی است که می‌خواهند از این بازار پر دردسر خارج شوند.»

آقای کریستوفر ادامه داد:« وضعیت موجودی مازاد امسال بدتر هم می‌شود، بنابراین کسانی که می‌خواهند برای اولین بار خانه بخرند یا سرمایه‌گذارانی که به دنبال آپارتمان‌های ارزانتری هستند، ممکن است 6 ماه بعد شرایط بهتری برای خرید پیدا کنند.»

این خبر برای اولین بار توسط The Australian Financial Review منتشر شد. می‌توانید آن را اینجا بخوانید یا صفحه‌ی فیسبوک AFR را دنبال کنید

منبع : https://www.businessinsider.com.au

تاریخ : May 2021

5/22 /2021

نام
ایمیل
نظر
DNN