Thursday 21 October 2021
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

در گزارش جدید بیان شده که مردم استرالیا تنها 10 درصد به بانک‌های اینترنتی اطمینان دارند

در گزارش جدید بیان شده که مردم استرالیا تنها 10 درصد به بانک‌های اینترنتی اطمینان دارند

در گزارش جدید بیان شده که مردم استرالیا تنها 10 درصد به بانک‌های اینترنتی اطمینان دارند اما نقش‌آفرینان حوزه‌ی فناوری‌های مالی فکر می‌کنند بانک‌های اینترنتی می‌توانند حتی مواقعی که بانک‌های معمولی نمیتوانند، اعتماد مردم را کسب کنند.

دو سال پس از اینکه کمیسیون سلطنتی، فساد چند میلیارد دلاری در قلب سیستم بانکی استرالیا را افشا کرد، مصرف‌کنندگان هنوز هم به خدمات مالی سنتی 2 برابر بیشتر از فناوری‌های مالی (Fintech) اعتماد دارند، اما بخش فناوری‌های مالی امیدوار است این فاصله کمتر شود.

پلتفرم بانکداری بازِ Frollo and EML Payments، در گزارشی بیان کرد:« مصرف‌کنندگان استرالیایی 23 درصد به بانک‌های سنتی اعتماد دارند که اعتماد 10 درصدی مردم به بخش وام‌دهی بانک‌های اینترنتی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.»

این یافته‌ها که براساس نظرسنجی اخیر از 325 مشتری به دست آمده، نشان می‌دهد که تردیدی که به خاطر عدم آشنایی و تازگی فناوری‌های مالی در مردم ایجاد می‌شود بیشتر از  تردیدی است که  به خاطر محکومیت‌ها و جریمه‌های چند میلیون دلاری علیه بانک‌های باسابقه، در آن‌ها ایجاد می‌شود.

این گزارش نشان می‌دهد که کاربران ممکن است برای وام گرفتن، به فناوری‌های مالی و وام‌دهندگان غیربانکی اعتماد کنند اما اعتقاد دارند پول و اطلاعات شخصی‌شان پیش بانک‌های بزرگ، امن‌تر است.

در گزارش بیان شده است:« مردم استرالیا نسبت به ارائه‌دهندگان خدمات مالی نظر آنچنان مثبتی ندارند. رابطه‌ی مردم با آن‌ها بسیار متزلزل است و این رابطه بیشتر براساس نیاز بنا شده تا اعتماد.»

در این گزارش همچنین بیان شد:« وام‌دهندگان اینترنتی برای موفقیت در این دنیای رقابتی باید سریع گام بردارند، پس باید اعتماد در روابطشان را تقویت کنند و توانایی‌های امنیتی و مدبرانه‌ی خود را اثبات کنند.»

این یافته‌ها، استدلالی که مردم استرالیا به خاطر بی‌اعتمادی ذاتی به بانک‌ها، به سرویس‌های الان بخرید، بعداً بپردازید مثل Afterpay یا Humm روی می‌آورند را زیر سوال می‌برد.

در حالی که این گزارش به مطالعاتی اشاره دارد که نشان می‌دهد نبود اعتماد، یکی از دلایل اصلی مصرف‌کنندگان برای جا به جایی بین شرکت‌های خدمات مالی مختلف است، این گزارش همچنین عملکرد بانکداری باز را حمایت می‌کند و ادعا می‌کند که نوآوری‌های جدید در صنعت فناوری مالی استرالیا، در بخش‌هایی که حتی بانک‌های سنتی هم نمی‌توانند، مشتری‌ها را ترغیب می‌کنند.

در این گزارش آمده‌است که مردم استرالیا عمدتاً وام‌دهی مسنولانه و مدیریت مالی شخصی را مهم می‌دانند و این تسهیلات و ویژگی‌ها به سادگی توسط فناوری‌های مالی فراهم می‌شوند.

در گزارش بیان شده‌است:« علاوه بر اجرای سیاست‌های کاهش نرخ بهره بر وام‌ها و بازپرداخت تغییرپذیر، مردم همچنین به دنبال شرکای تجاری هستند که به آن‌ها بیشتر از سهامداران اهمیت بدهند.»

حدود 55 درصد از مشتریان بین 18 تا 34 سال، توانایی دسترسی آنی به سیستم وام‌دهی را مهم می‌دانند و این امر نویدبخش فرصت رشدی دیگر، برای بانک‌های اینترنتی است.

چیزی که در این گزارش در نظر گرفته نشده، تعطیلی بانک‌های اینترنتی یا جذب آن‌ها توسط موسساتی است که قول داده بودند آن‌ها را به چالش بکشند.

همچنین پتانسیل فناوری‌های مالی در ارائه‌ی محصولات اعتباری که مدافعان حقوق مصرف‌کنندگان آن را افراطی می‌دانند و برای وام‌گیرنده‌های آسیب‌پذیر خطرناک است، در این گزارش مطرح نشده است.

با این وجود، روسای فناوری‌های مالی باور دارند که در نهایت فناوری بانکداری باز، مصرف‌کنندگان را ترغیب می‌کند که بانکداری سنتی را کنار بگذارند.

پیت یانگ، مدیرکل Latitude، در این گزارش بیان کرد:« با توجه به اینکه ارائه‌دهندگان خدمات مالیِ بیشتری به استفاده از سیستم بانکداری باز روی می‌آورند، آشنایی، اعتماد و اطمینان  استفاده از این سرویس‌ها، به این صنعت کمک خواهد کرد.»

او ادامه داد:« همه‌ی ما از یک استاندارد مشترک و قابل استفاده‌ی مجدد، سود خواهیم برد.»

منبع : https://www.businessinsider.com.au

تاریخ : May 2021

5/18 /2021

نام
ایمیل
نظر
DNN