Tuesday 03 August 2021
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

ارزش بازار مسکن اکنون بیش از 8.1 تریلیون دلار است

ارزش بازار مسکن اکنون بیش از 8.1 تریلیون دلار است

ارزش بازار مسکن اکنون بیش از 8.1 تریلیون دلار است، این رقم از مجموع ارزش بازار سهام، املاک تجاری و صندوق‌های بازنشستگی بیشتر است.

ارزش بازار مسکن استرالیا در ماه آوریل (فروردین) به بیش از 8.1 تریلیون دلار رسید که 1 تریلیون دلار از مجموع ارزش سهام عمومی کشور، صندوق‌های بازنشستگی، و املاک تجاری بیشتر است.

داده‌های جدید تحلیلگران CoreLogic نشان می‌دهد که قیمت مسکن در سه ماه منتهی به آوریل 6.8 درصد، افزایش یافته است. این افزایش ناشی از تقاضای زیاد، نرخ بهره‌ی پایین و یارانه‌های دولتی است که سرمایه‌گذاران را به سمت خانه‌های جدید سوق می‌دهد.

سیدنی با افزایش 8.1 درصدی قیمت مسکن طی سه ماهه‌ی گذشته، پیشگام افزایش قیمت‌ها بوده و پرث و داروین تنها مراکزی بودند که از میانگین افزایش قیمت مسکن در کشور عبور نکرده‌اند.

Corelogic گزارش می‌دهد که قیمت مسکن در کل کشور نسبت به آوریل 2020، به طور متوسط 7.8 درصد رشد داشته است و از اوضاع نابسامان اقتصادی در اوایل همه‌گیری به این رشد باورنکردنی رسیده‌است.

این برای صاحبخانه‌های استرالیایی بسیار خوب است و افزایش روز افزون قیمت املاک مسکونی یعنی تنها 1.3 درصد از وام‌های مسکنی که اوایل سال 2021 گرفته شده‌اند، ارزششان کمتر شده‌است

اما داستان برای کسانی که خارج از بازار مسکن هستند فرق می‌کند. و نرخ اجاره بها در همه‌ی شهرها به جز ملبورن درحال افزایش است.

الیزا اوون، رئیس پژوهش CoreLogic، در بیانیهای گفت:« حتی با وجود وام‌های مسکن که بهره‌ی بسیار پایینی دارند، ادامه‌ی افزایش قدرت بازار باعث می‌شود که خرید مسکن برای بسیاری از استرالیایی‌ها دست‌نیافتنی شود.»

او ادامه داد:« سرعت افزایش درآمد به اندازه‌ی سرعت افزایش قیمت‌ها نیست.»

با افزایش قیمت‌ها، بانک مرکزی روی افزایش درآمدها تمرکز کرده است.

رشد ناچیز درآمد همچنان مهم‌ترین نگرانی بانک مرکزی استرالیا است. این بانک در کنفرانس خبری روز پنج‌شنبه موضع دیرینه‌ی خود را تکرار کرد:« قبل از بازنگری نرخ بهره‌ی 0.1 درصدی، باید درآمد خالص مردم افزایش اساسی پیدا کند.»

بانک مرکزی به خوبی آگاه است که افزایش نرخ بهره، ثبت نام‌های جدید برای دریافت وام‌ مسکن را کاهش می‌دهد و در نهایت رشد قیمت مسکن کاهش پیدا می‌کند.

گای دبل، معاون رئیس بانک مرکزی، بیان کرد:« برای توقف رشد قیمت مسکن، سیاست‌های دیگری باید پیش از تغییر نرخ بهره، بازنگری شوند.»

دبل با اشاره به مزایای گسترده‌ی نرخ بهره‌ی پایین، پس از یک بحران اقتصادی بی سابقه، افزود:« بدون محرک مالی، قطعا بیکاری افزایش پیدا می‌کند.»

این بدان معنا نیست که بانک مرکزی، تاثیر نرخ بهره‌ی پایین بر افزایش قیمت مسکن را نادیده گرفته است.

در روز سه‌شنبه فیلیپ لوو، رئیس بانک مرکزی، با بیان این که نرخ بهره روی 0.1 درصد باقی خواهد ماند، تاکید کرد که این موسسه مراقب وام‌های خطرساز احتمالی است.

لوو افزود:« با توجه به فضایی که قیمت مسکن افزایش می‌یابد و نرخ بهره‌ پایین است، بانک، روند گرفتن وام‌های مسکن را تحت نظر دارد و همچنین حفظ استانداردهای وام‌دهی را نیز ضروری می‌داند.»

نشانه‌های اولیه‌ی کاهش قیمت مسکن حتی درحال حاضر و بدون تغییر نرخ بهره هم دیده می‌شوند.

خود corelogic هم به این نکته اشاره می‌کند که با افزایش شکاف بین قیمت مسکن و درآمد، حتی با وجود بهره‌ی پایین، افراد کمی برای دریافت وام ثبت نام می‌کنند.

درحال حاضر، زندگی برای کسانی که مقداری از این دارایی 8.1 تریلیون دلاری را از قبل دارند عالی است و برای کسانی که می‌خواهند وارد بازار مسکن شوند چندان وضع خوبی ندارد.

منبع : https://www.businessinsider.com.au

تاریخ : May 2021

5/8 /2021

نام
ایمیل
نظر