Tuesday 03 August 2021
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

قیمت اجاره‌بها با بالاترین میزان از سال 2007، درحال جهش است

قیمت اجاره‌بها با بالاترین میزان از سال 2007، درحال جهش است

قیمت اجاره‌بها با بالاترین میزان از سال 2007، درحال جهش است اما بازار ملبورن در برابر این روند مقاومت می‌کند.

بر اساس گزارش جدید، نرخ اجاره‌بها در استرالیا علی رغم سرعت پایین بهبود بازار ملبورن، درحال افزایش به بالاترین میزان طی 14 سال گذشته‌است.

شرکت تجزیه و تحلیل املاک CoreLogic در  مورد یافته‌های سه ماهه‌ی اخیر، اظهار داشت که قیمت اجاره بها در کل کشور طی سه ماه گذشته 3.2٪ افزایش یافته است که بالاترین میزان رشد سه ماهه از ماه مه 2007 است.

این افزایش قیمت عمدتا ناشی از افزایش تمایل به بازارهای منطقه‌ای بوده است که گزارش شده از افزایش 2.9 درصدی قیمت‌ها در سه ماهه‌ی منتهی به دسامبر 2020، به افزایش 4.1 درصدی طی سه ماهه اخیر رسیده‌اند.

اجاره خانه های منطقه‌ای در این مدت  رشد چشمگیر 4 درصدی داشته است. اما برنده واقعی بازار واحدهای منطقه‌ای بوده که 4.8 درصد رشد داشته است.

در حال حاضر اجاره خانه خارج از مراکز ایالت‌ها برای هر مستاجر به طور متوسط، 431 دلار در هفته هزینه دارد که نشانگر رشد 8.6 درصدی نسبت به سال گذسته است.

بخش داروین که قیمت اجاره‌بهای کلانشهرهای استرالیا را کنترل می‌کند، رشد 7.7 درصدی طی 3 ماهه گذشته و 16 درصدی طی 12 ماه گذشته را گزارش کرده است.

هوبارت هم با رشد 6.1 درصدی آن‌ها را دنبال می‌کند. قیمت اجاره‌بها به طور سراسری هم برای واحدها و هم خانه‌های مراکز ایالات افزایش داشته است.

این موضوع برای بهبود اجاره‌بها پس از دوران قرنطینه اصلاً بد نیست.

درحالیکه قیمت‌ها طی این سه ماهه در سیدنی تنها 2.8 درصد رشد داشته، اما بازنده‌ی اصلی ملبورن است که در مقایسه با همتایان بین ایالتی خود رشد چشمگیری نداشته است.

در حالی که متوسط رشد اجاره طی این سه ماهه برای مراکز ایالت‌ها 3.3 درصد بود ، اجاره خانه‌های ملبورن رشد نسبتا ناچیز 1.6 درصدی را داشته اما واحدهای اجاره‌ای اصلا رشدی نداشته‌اند.

از نظر سالانه، میانگین نرخ اجاره ملبورن 3.0 درصد کمتر از مارس 2020 است.

این یافته‌ها با داده‌های قبلی در مورد بنگاه‌ واحدهای استجاری در ملبورن، مطابقت دارد که از زمان بسته شدن مرزهای بین المللی استرالیا، میزان رشد قیمت کاهش یافته، چرا که با این کار درها به روی هزاران دانشجوی خارجی و مهاجری که می‌توانستند در حومه‌ی داخلی ملبورن آپارتمان اجاره کنند بسته شده‌است.

این ارقام همچنین حرف‌های نیکولا پاول، تحلیلگر ارشد تحقیقات شرکت Domain، را تصدیق می‌کند، او در این ماه استدلال کرد که شرایط کار در خانه، به برخی از کارمندان اجازه می دهد حومه داخلی ملبورن را ترک کنند، در حالی که مستاجرانی که در طی تعطیلات همه گیری، رشد اقتصادی داشته‌اند، ممکن است برای خودشان خانه‌ای خریداری کرده باشند.

اگرچه این آمار و ارقام ممکن است خبر خوبی برای مستاجران پولداری باشد که می‌خواهند پیش از جهش کامل بازار برای خودشان قرارداد دیگری امضا کنند، CoreLogic می‌گوید نتیجه‌ی کاهش اجاره‌بهای خانه و افزایش قیمت املاک باعث کاهش بازدهی برای مالکان می‌شود.

حتی در آن صورت هم بسیاری از صاحبان املاک از معاملات سود می‌برند.

تیم لاولس، مدیر تحقیقات CoreLogic، در بیانیه ای گفت:« بیرون سیدنی و ملبورن که میزان رهن پایین است، بازده به قدری مثبت است که از همان ابتدا برای سرمایه‌گذاران، فرصت گردش مالی مثبت فراهم شود.»

منبع : https://www.businessinsider.com.au

تاریخ : april 2021

4/29 /2021

نام
ایمیل
نظر