Wednesday 24 April 2024
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

سه بانک از چهار بانک بزرگ معتقدند که نرخ بهره به اوج خود رسیده است

سه بانک از چهار بانک بزرگ معتقدند که نرخ بهره به اوج خود رسیده است

بانک‌های بزرگ پیش‌بینی می‌کنند که چرخه فعلی افزایش نرخ بهره به اوج خود رسیده است، اما بانک مرکزی استرالیا (RBA) پتانسیل اعمال فشار بیشتر بر دارندگان وام مسکن را پیش‌بینی کرده است.

RBA تصمیم گرفت برای دومین ماه متوالی در روز سه‌شنبه توقف کند و نرخ بهره را در 4.10 درصد نگه دارد زیرا تورم شروع به واکنش به تصمیم‌های سیاست پولی بانک می‌کند.

فیلیپ لو، فرماندار سابق RBA گفت: داده های اخیر با بازگشت تورم به محدوده هدف 2 تا 3 درصدی در افق پیش بینی و با ادامه رشد تولید و اشتغال مطابقت دارد.

پیش بینی بانک های بزرگ، ممکن است تا مارس سال آینده نرخ ها کاهش یابد اکنون سه بانک از چهار بانک بزرگ شامل Commonwealth، Westpac و ANZ معتقدند که این پایان راه برای افزایش نرخ بهره است. اما NAB همچنان انتظار دارد که در اواخر سال جاری یک افزایش نرخ دیگر افزایش یابد.

اگرچه این خبر خوبی برای دارندگان وام مسکن است که نرخ نقدی ثابت مانده است، بسیاری از آنها متعجب هستند که چه زمانی نرخ ها شروع به کاهش خواهند کرد.

Commonwealth انتظار کاهش در مارس سال آینده را دارد، در حالی که قبلاً یک ماه قبل از سقوط پیش بینی کرده بود. این بانک پیش‌بینی می‌کند در سال آینده چهار کاهش نرخ وجود داشته باشد تا نرخ نقدی به 3.10 درصد کاهش یابد.

با این حال، ANZ انتظار کاهش نرخ نقدی تا اواخر سال 2024 را ندارد و تنها یک کاهش 0.25 درصدی را پیش بینی می کند. به طور مشابه، Westpac معتقد است که در مجموع شش کاهش نرخ در سال 2024 از سپتامبر آغاز خواهد شد که نرخ را به 2.60 درصد در اواخر سال 2025 کاهش می دهد. NAB پیش‌بینی می‌کند که بانک مرکزی هنوز یک افزایش نرخ دیگر در مخزن داشته باشد و نرخ نقدی را در نوامبر به 4.35 درصد برساند.

اما بانک انتظار دارد پنج کاهش در سال‌های 2024 و 2025 انجام شود که نرخ را به 3.10 درصد برساند. تیندل افزود: در حالی که هر احتمالی وجود دارد که ممکن است به افزایش نرخ نقدی بیشتر نیاز داشته باشیم، این احتمال نیز وجود دارد که در اوج باشیم.

در آخرین بیانیه خود در مورد سیاست پولی، بانک مرکزی بررسی کرد که آیا مجدداً نرخ بهره را در ماه اوت افزایش دهد یا خیر، اما در نهایت تصمیم گرفت باید منتظر تأثیر تأخیر افزایش متوالی بر خانوارها و اقتصاد باشد.

در این بیانیه آمده است: مورد افزایش نرخ نقدی بیشتر بر این واقعیت متمرکز بود که تورم همچنان بسیار بالا بود و انتظار می‌رفت تا اواسط سال 2025 بالاتر از هدف باقی بماند. تقاضا همچنان از عرضه در برخی بخش‌های اقتصاد فراتر می‌رود و شرایط بازار کار همچنان تنگ است، که منجر به افزایش بیش از حد متوسط ​​قیمت‌ها و دستمزدها می‌شود. اما در عوض، رشد بهره‌وری از جمله بازار کار و کالاها و خدمات - ضعیف باقی می‌ماند که به این معنی است که قیمت‌ها همچنان در حال افزایش هستند.

بانک گفت: «در برخی از اقتصادهای مشابه، ثابت شده است که تورم اصلی (به ویژه در زمینه خدمات) بیش از حد انتظار است و نرخ‌های سیاست در پاسخ به آن افزایش بیشتری یافته است. در این اقتصادها، نرخ‌های سیاست عموماً در سطح بالاتری از نرخ نقدی در استرالیا قرار دارند، با این حال نرخ تورم استرالیا حداقل به همان اندازه بالاست.

 با در نظر گرفتن این موضوع، بانک نگران است که تورم ممکن است برای مدت طولانی بالا بماند و ریشه دار شود.

 

منبع:

9News

8/4 /2023

نام
ایمیل
نظر
Loading