Wednesday 24 April 2024
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

تعلیق نرخ‌های بهره چون RBA به فرود نرم نگاه می‌کند

تعلیق نرخ‌های بهره چون RBA به فرود نرم نگاه می‌کند

بانک مرکزی استرالیا (RBA) نرخ بهره را در 4.10 درصد نگه داشته است زیرا صدها هزار وام گیرنده با نگرانی در مورد  وام مسکن در حال مذاکره هستند.

بانک مرکزی با توقف نرخ ها برای دومین ماه متوالی اعلام کرد که از نزدیک شاهد کاهش نرخ تورم و کاهش هزینه های مصرف کننده است. یک "فرود نرم" مستلزم آن است که RBA تورم در استرالیا را به محدوده هدف بین 2 تا 3 درصد برگرداند، بدون اینکه نرخ های افزایشی بسیار چشمگیر داشته باشد، که می تواند منجر به بیکاری بالا و رکود اقتصادی شود.

فرماندار فیلیپ لو، که قرار است در ماه سپتامبر از سمت خود در RBA کناره گیری کند، گفت که بانک از فشار دردناک نرخ های بهره بر برخی خانوارها آگاه است.

او گفت: بسیاری از خانوارها فشار دردناکی را در امور مالی خود تجربه می‌کنند، در حالی که برخی از افزایش قیمت مسکن، پس‌اندازهای قابل توجه و درآمد بهره بالاتر سود می‌برند. در مجموع، رشد مصرف به دلیل ترکیبی از فشارهای هزینه زندگی و نرخ های بهره بالاتر به طور قابل توجهی کند شده است.

لو گفت که تورم در استرالیا در حال کاهش است، اما هنوز بسیار بالا در 6 درصد است و هشدار داد که احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره وجود دارد.

وی گفت: ممکن است برای اطمینان از بازگشت تورم به هدف در یک بازه زمانی معقول، سخت‌گیری بیشتری در سیاست پولی لازم باشد، اما این به داده‌ها و ارزیابی در حال تحول ریسک‌ها بستگی دارد.هیئت مدیره در تصمیم گیری های خود به تحولات اقتصاد جهانی، روند مخارج خانوارها و چشم انداز تورم و بازار کار توجه جدی خواهد کرد. هیئت مدیره در عزم خود برای بازگرداندن تورم به هدف خود مصمم است و برای دستیابی به آن اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

جیم چالمرز، خزانه‌دار، پس از این تصمیم در پارلمان صحبت می‌کرد و گفت که مکث امروز برای استرالیایی‌هایی که وام مسکن دارند، تسکین بزرگی خواهد بود.

آنکه تامپسون، اقتصاددان ارشد CreditorWatch، گفت داده‌های غافلگیرکننده در 30 روز گذشته باعث شد تا RBA دست خود را برای تغییر هدف نرخ نقدی کشور نگه دارد. بانک رزرو استرالیا امروز تصمیم گرفت تا نرخ نقدی را دوباره در سطح فعلی 4.10 درصد نگه دارد.

نرخ تورم بهتر از حد انتظار در سه ماهه ژوئن و همچنین کند شدن رشد خرده فروشی به سرد شدن شرایط اقتصادی اشاره دارد و در حالی که نرخ بیکاری هنوز در سطوح پایین بی سابقه است، شاخص های آینده شرایط اشتغال همگی حاکی از تنگ شدن بازار کار در آینده است.

تورم در حال کاهش است که نشان می دهد افزایش نرخ های قبلی موثر بوده است.

 

منبع:

9News

 

8/1 /2023

نام
ایمیل
نظر
Loading