Sunday 16 June 2024
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

پنی ونگ وزیر امور خارجه در حاشیه نشست آسه آن با وانگ یی چین دیدار کرد

پنی ونگ وزیر امور خارجه در حاشیه نشست آسه آن با وانگ یی چین دیدار کرد

پنی وونگ، وزیر امور خارجه چین به همتای چینی خود گفته است که انتظار دارد پکن در مورد محدودیت‌های تجاری فلج‌کننده‌اش حرکت بیشتری کند، زیرا این سوال مطرح می‌شود که آیا چین شرایط مناسبی را برای سفر امسال آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر چین ایجاد می‌کند یا خیر.

خانم وونگ در حاشیه اجلاس وزرای خارجه شرق آسیا در جاکارتا به مدت تقریبا یک ساعت با وانگ یی مدیر امور خارجه حزب کمونیست چین دیدار کرد.

از زمانی که دولت شی جین پینگ به مدت دو سال و نیم خودداری خود از صحبت با وزرای استرالیایی پایان داد، این چهارمین بار بود که این زوج با یکدیگر ملاقات می کردند، موضعی که آقای شی پس از به قدرت رسیدن دولت آلبانی تغییر کرد.

خانم وونگ ملاقات خود با آقای وانگ را به عنوان "مکالمه ای صریح" توصیف کرد که شامل موانع تجاری چین بر صادرات استرالیا و زندانی کردن شهروندان استرالیایی بود.

چین اجازه بازگشت زغال سنگ و الوار استرالیا را به بازار عظیم خود داده است، اما تعرفه ها یا ممنوعیت های غیررسمی بر شراب و خرچنگ دریایی را حفظ کرده است.

خانم وونگ گفت که او همچنین وضعیت اسفناک استرالیایی های زندانی در چین را مطرح کرده است.

اقدامات اخیر دولت چین باعث ایجاد تردید در مخالفان فدرال و برخی از فعالان در مورد اینکه آیا دولت آقای شی در حال ایجاد فضای مناسب برای انجام این دیدار است یا خیر، ایجاد کرده است.

هفته گذشته دولت هنگ کنگ، تحت کنترل پکن، برای دستگیری دو فعال سیاسی تبعیدی ساکن استرالیا، از جمله یک شهروند استرالیایی، جوایزی را اعلام کرد.

رهبر هنگ کنگ گفت که مقامات این افراد را مادام العمر تحت تعقیب قرار خواهند داد و آنها را فراری توصیف کرد و قول داد که طبق قانون امنیتی گسترده ای که برای هدف قرار دادن مخالفان سیاسی استفاده می شود آنها را مجازات کنند.

در زمینه تجارت، دولت آقای شی این هفته از تعهد خود برای صرف سه ماه برای بررسی تعرفه‌های خردکننده‌ای که بر جو استرالیا وضع کرده بود،

عقب نشینی کرد و گفت که به یک ماه دیگر نیاز دارد. تعرفه های ضد دامپینگ در سال 2020 در بحبوحه تنش های دیپلماتیک بالا وضع شد و مقامات استرالیایی و گروه های صنعتی آنها را مجازاتی می دانند.

سخنگوی خانم وانگ و وزیر تجارت دان فارل این هفته تهدید کرد که اگر تعرفه ها در ماه اوت لغو نشود، پرونده سازمان تجارت جهانی را از سر خواهد گرفت.

این عقب‌نشینی امیدها را برای بازگشت سریع شراب استرالیا به بازار بزرگ چین، که در دوره تنش‌های دیپلماتیک نیز هدف تعرفه‌ها قرار گرفته بود، از بین برده است.

در حالی که چین واردات زغال سنگ و الوار را از سر گرفته است، محدودیت هایی را برای چندین نوع صادرات دیگر از جمله خرچنگ دریایی حفظ کرده است.

آقای یانگ بیش از چهار سال، خانم چنگ تقریباً سه سال در بازداشت بوده و هر دو متهم به جنایات مرتبط با امنیت دولتی هستند.

هیچ یک از آنها حکم یا حکمی در دادگاه‌های مخفی چین که کاملاً تحت کنترل حزب کمونیست شی جین پینگ است، دریافت نکرده است.

یک دادگاه تحت کنترل دولت چین سومین استرالیایی به نام کارم گیلسپی را در اواسط سال 2020 به اعدام محکوم کرد. آقای گیلسپی شش سال پیش در فرودگاه گوانگژو به اتهام قاچاق متامفتامین دستگیر شد، اما حکم و حکم او از طریق وب سایت دادگاه در دوره تنش شدید در روابط دیپلماتیک اعلام شد.

 

منبع:

Abc

7/15 /2023

نام
ایمیل
نظر
Loading