Saturday 01 April 2023
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

پس از رونق صنعت ساختمان‌سازی استرالیا، حالا این صنعت خود را برای کارهای شکست‌خورده و خانه‌های نیمه تمام آماده می‌کند.

پس از رونق صنعت ساختمان‌سازی استرالیا، حالا این صنعت خود را برای کارهای شکست‌خورده و خانه‌های نیمه تمام آماده می‌کند.

وقتی از بیرون به صنعت ساختمان‌سازی نگاه می‌کنید، به نظر می‌رسد که این صنعت از شرایط موجود نهایت استفاده را می‌برد.

برنامه بسیار محبوب HomeBuilder و اعطای کمک‌های 25000 دلاری به استرالیایی‌های واجد شرایط، به افزایش تقاضا برای پروژه‌های ساختمانی و نوسازی کمک زیادی کرده است.

برنامه‌کاری سازندگان به قدری پر شده که بسیاری از آن‌ها تا 12 ماه آینده را به طور کامل رزرو شده‌اند و مشتریان احتمالی برای پیدا کردن کسی که آماده شروع کار باشد، باید تلاش زیادی کنند.

اما با وجود این منبع درآمد سرشار، به نظر می‌رسد این صنعت به بن‌بست رسیده باشد.

راس استفنز، بنیانگذار انجمن Professional Builders، در گفتگو با Business Insider Australia گفت:« وضعیت آشفته‌ای به وجود آمده است. تقاضای بیش از حد باعث ایجاد کمبودهایی می‌شود که سازندگان را از رسیدن به سود خالصی که انتظارش را داشتند، باز می‌دارد.»

کمبود مصالح و افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها به این معناست که در حال حاضر سازندگان برای خرید چوب و سایر مصالح، هزینهی بسیاری می‌کنند، زیرا تورم در بخش ساخت و ساز به 25 درصد رسیده است. بر خلاف انتظارات، کمک‌های دولتی فقط وضع را بدتر می‌کند، زیرا کمبود چوب مشکلی جهانی است.

استفنز گفت:« کمک‌ هزینه‌های دولتی همه چیز را بدتر کرده است. این کمک‌ها ضرر زیادی وارد کرده است و من مطمئن نیستم که آیا می توان آن را جبران کرد.»

در همین حال، سازندگان ناچاراً باید با تعطیلی‌های ایالتی و دیگر مشکلات ناشی از همه‌گیری کنار بیایند. به دلیل محدودیت‌های شدید اعمال شده در غرب سیدنی، 2 نفر از هر 5 کارگر از کار منع شده‌است، و چندین پروژه به ارزش 6 میلیارد دلار نیز در مناطقی که دولت قرنطینه کرده است (LGAs)، تا مدت نامعلومی تعطیل شده‌اند.

در سراسر کشور، تأخیرها و هزینه‌های سرسام‌آور کل بخش را تحت فشار زیادی قرار داده است و مشتریان ناراحت و سردرگم، با نگرانی منتظر نقل مکان به خانه جدید خود هستند.

استفنر بیان کرد:« سازندگان بیش از هر زمان دیگری مشغول‌اند به طوری که حجم کاری آن‌ها 4 یا 5 برابر گذشته است و آن‌ها تاکنون چنین چیزی را تجربه نکرده‌اند.  این امر منجر به موقعیت کابوس‌واری می‌شود که شرکت‌ها مجبور هستند دائماً برنامه‌ریزی خود را تغییر دهند.»

استفنز تخمین می‌زند که 3 شرکت از هر 5 شرکت ساختمان‌سازی در حال ضرر کردن هستند، چه خودشان بدانند و چه ندانند.

او ادامه داد:« اکثر آن‌ها حتی متوجه ضرر نمی‌شوند، زیرا آن‌ها پیش از شروع کار قراردادی با قیمتی ثابت امضا کرده‌اند که شامل هزینه‌های پیش‌بینی نشده نمی‌شود. هرچه کار بیشتر طول بکشد، میزان ضرر بیشتر می‌شود.»

وی افزود:« برای مثال کاری باید در 7 ماه انجام می‌شد اما تا 9 ماه طول می‌کشد. در این هفته‌های اضافی باید برای داربست‌بندی، حصارکشی، سرویس‌های بهداشتی، سرویس حمل و نقل، دفاتر و سرپرستان هزینه اضافی شود، آن هم درحالی که نمی‌توانید کار جدیدی را قبول کنید. این مشکلی است که باعث ضرری بسیاری از شرکت‌ها می‌شود.»

این هزینه‌ها آرام و به تدریج روی هم جمع می‌شوند و از آنجایی که جریان نقدی شرکت‌ها فعلاً مثبت است، ممکن است ماه‌ها و یا حتی سال‌ها طول بکشد تا شرکت‌ها بفهمند که درگیر چه مشکل وخیمی هستند.

در حالی که ممکن است هنوز بسیاری این مشکل را درک نکرده باشند، طبق پیش‌بینی استفنز،  صورتحساب شرکت‌ها در اوایل سال آینده "تاریخی" خواهد بود.

آقای استفنز ادامه داد:« ما می‌دانیم که بازار درحال آرام شدن است و وقتی درآمد حاصل از قراردادهای جدید به پایان برسد، شاهد سقوط مشاغل خواهیم بود. این نظر شخصی من است و ما شاهد خواهیم بود که بعضی از شرکت‌های بزرگ هم به آن دچار می‌شوند. این مشکل گریبان گیر بسیاری از مردم خواهد شد.»

این مشکلات، صنعت ساختمان‌سازی را در وضعیت بدی قرار می‌دهد. شما خانه‌های نیمه تمامی خواهید داشت که پیمانکاران خوب حاضر به قبول آن‌ها نیستند، اولاً به دلیل مسئولیتی که این کار دارد و دوماً به دلیل این‌که آن‌ها خودشان نیز کارهای ناتمامی خواهند داشت.

به همین دلیل انجمن Professional Builders برنامه اموزشی آنلاین خود را شروع کره است تا شکاف مهارت‌های فنی را رفع کند و مهارت‌های مالی لازم را به سازندگان بیاموزند.

به گفته اسفنز، با اینکه زنگ‌های خطر به صدا در آمده، اما هنوز راه حل مشخصی مطرح نشده است. هم اکنون نیز برخی از شرکت‌ها به نقطه‌ای رسیده‌اند که بازگشت آن‌ها غیرممکن است.

شرکت‌ها و پیمانکارانی که هنوز امکان موفقیت دارند نیز باید از این به بعد هوشیار باشند.

منبع : https://www.businessinsider.com.au

تاریخ: August 2021

8/5 /2021

نام
ایمیل
نظر
Loading