Tuesday 03 August 2021
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

السالوادور قصد دارد لایحه‌ای را ارائه کند تا از طریق آن بیت‌کوین را به عنوان ارزی قانونی بپذیرد

السالوادور قصد دارد لایحه‌ای را ارائه کند تا از طریق آن بیت‌کوین را به عنوان ارزی قانونی بپذیرد

بلومبرگ: رئیس جمهور السالوادور، نایب بوکله، جوان‌ترین رئیس جمهور آمریکای لاتین است که به خاطر شکستن هنجارها نیز معروف است. او اعلام کرده که قصد دارد قوانینی را وضع کند که باعث می‌شود بیت‌کوین در این کشور به ارزی قانونی تبدیل شود.
 

بوکله در ویدیویی که در کنفرانس بیت‌کوین 2021 در میامی پخش شد، گفت:« در کوتاه مدت، این امر باعث اشتغال‌زایی و کمک به مشارکت مالی هزاران نفری می‌شود که در خارج از اقتصاد رسمی کشور فعالند.» وی هفته‌ی آینده لایحه‌ای را به مجلس قانونگذاری ارائه خواهد کرد.

رهبر 39 ساله در چندین توییت اظهار کرده که بیت کوین می تواند به تقویت اقتصاد کمک کند. با استفاده از بیت‌کوین، میزان حضور بانکی کم مردم در السالوادور ( حدود 70 درصد مردم حساب بانکی ندارند.) می‌تواند بهبود یابد و همچنین سالانه، انتقال 6 میلیارد دلار وجه، تسهیل می‌‌گردد.

او بیان کرد:« مشارکت مالی تنها یک ضرورت اخلاقی نیست، و با فراهم آوردن دسترسی به اعتبارات، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و معاملات ایمن، راهی برای رشد اقتصاد کشور نیز هست. ما امیدواریم که این تصمیم آغازی باشد بر مسیری که برخی از نوآوران مطرح بتوانند آینده‌ی مالی کشور را بازنگری کنند.»

ماه گذشته، حزب بوکل از اکثریت قریب به اتفاق آرا که در انتخابات ماه فوریه‌ی کنگره به دست آورده بود، استفاده کرد تا 5 قاضی عالی رتبه و دادستان کل کشور را اخراج کند، که منفقدان این تصاحب آشکار قدرت را محکوم کردند. پس از این اتفاق سهام کل کشور السالوادور سقوط کرد. وال استریت به سرعت به این اتفاق واکنش نشان داد و Oppenheimer & Co، Amherst Pierpont Securities، Allianz SE به همراه چندین شرکت دیگر اوراق بهادار خود را فروختند یا از مشتریان خود خواستند تا دارایی‌های خود را کاهش دهند.

این اقدام همچنین باعث ایجاد نگرانی شده که ایالات متحده از صندوق بین‌المللی پول (IMF) بخواهد  تا در مورد وام مورد نیاز السالوادور تجدید نظر کند که این امر احتمالاً باعث مشکل مالی شدید برای دولت السالوادور خواهد شد.

 براساس نظرسنجی‌های افکار عمومی، بوکله با بیش از 85 درصد آراء، جزء محبوبترین رهبران منطقه است. او شبکه‌های اجتماعی را با جدیت دنبال می‌کند و مسیری غیرعادی را برای رسیدن به سیاست طی کرده است. او پیش از خدمت کردن به عنوان شهردار سان سالوادور و حومه، در آژانس بازاریابی پدرش کار می‌کرد. وی در سال 2018 نامزد ریاست جمهوری شد و متعهد شد جلوی فساد اداری و جنایات گسترده‌ی گروه‌های تبهکاری را بگیرد، و تبدیل به اولین رئیس جمهوری شد که در تقریباً 30 سال گذشته، بدون حمایت یکی از احزاب بزرگ، پیروز انتخابات می‌شود.

طبق حساب توییتر کنفرانس بیت‌کوین 2021، جک مالرز، بنیانگذار و مدیر عامل پلتفرم پرداخت Strike، ویدئویی از بوکله را در جلسه‌ی روز شنبه ارائه کرد. او گفت که دولت السالوادور از او خواسته تا در تهیه‌ طرحی برای استفاده از بیت‌کوین به آنها کمک کند.

منبع : https://finance.yahoo.com

تاریخ: June 2021

6/7 /2021

نام
ایمیل
نظر