Tuesday 28 May 2024
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

با توییت ایلان ماسک، قیمت دوج‌کوین افزایش و قیمت بیت‌کوین کاهش یافت

با توییت ایلان ماسک، قیمت دوج‌کوین افزایش و قیمت بیت‌کوین کاهش یافت

رویترز سنگاپور/سان فرانسیسکو: روز جمعه، ارزش بیت‌کوین به کمترین میزان آن طی 2 ماه گذشته رسید و این هفته برای بیت‌کوین به بدترین هفته از ماه فوریه (بهمن) تبدیل می‌شود

رویترز سنگاپور/سان فرانسیسکو: روز جمعه، ارزش بیت‌کوین به کمترین میزان آن طی 2 ماه گذشته رسید و این هفته برای بیت‌کوین به بدترین هفته از ماه فوریه (بهمن) تبدیل می‌شود، در همین حال، با توییت ایلان ماسک، رئیس شرکت تسلا، ارزش دوج‌کوین یک پنجم افزایش یافت. توییت‌های ماسک این دو رمزارز را به مسیر پرتلاطمی کشانده است.

ماه‌هاست که بازار حول محور توییت‌های ایلان ماسک در جریان است چرا که علاقه‌ی او به دوج‌کوین باعث شد که این رمزارز که قبلاً هیچ ارزشی نداشت، صدها برابر رشد کند و خرید 1.5 میلیارد بیت‌کوین توسط تسلا باعث شد که ارزش این رمزارز در ماه فوریه از 50000 دلار گذر کند.

با این حال در یک چرخش تعجب‌آور، او با اعلام اینکه تسلا به خاطر نگرانی‌های زیست محیطی، دیگر برای پرداخت هزینه، بیت‌کوین قبول نمی‌کند، به بزرگترین ارز رمزنگاری شده‌ی جهان ضربه بزرگی زد. این امر باعث نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به تاثیر ایلان ماسک بر قیمت رمزارزها شده است.

بیت‌کوین در این هفته حدود 15 درصد افت داشت و به 49804 دلار رسید.

پس از اینکه ایلان ماسک در برنامه‌ی Saturday Night Live، دوج‌‌کوین را نوعی فریب و کلاهبرداری توصیف کرد، قیمت آن رو به کاهش رفت و از جمعه‌ی هفته‌ی گذشته تاکنون حدود یک سوم کاهش داشته‌است. اما پس از اظهار نظرهای بعدی او که بیان کرد درگیر کارهایی برای بهبود کارایی دوج‌کوین است، قیمت آن 20 درصد افزایش یافت.

پس از انکه ماسک در توییتر خود گفت:« درحال کار با توسعه‌دهندگان دوج‌کوین هستم تا بهره‌وری سیستم تراکنش را بهبود ببخشیم. این امر به طور بالقوه‌ای امیدوارکننده است.» قیمت دوج‌کوین در بورس Binance، از 0.43 دلار به 0.52 دلار افزایش یافت.

مارک هانفری جنر، دانشیار دانشکده‌ی اقتصاد در دانشگاه نیو ساوت ولز بیان کرد :« مشخص نیست که آیا ماسک به بهره‌وری از لحاظ مصرف انرژی اشاره داشته یا سهولت استفاده و یا سازگاری به عنوان یک ارز.»

براساس اطلاعات ارائه‌دهنده‌ی مرکز داده، TRG، دوج‌کوین برای هر تراکنش 0.12 کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند درحالیکه، بیت‌کوین 707 کیلووات ساعت مصرف می‌کند، اما خرید به وسیله‌ی Dogecoin، تقریباً غیرممکن است.

خرید زمانی که ارزان است و فروش موقع گران شدن

دوج‌کوین که اواخر 2020 تقریباً بی‌ارزش بود، حالا به جدیدترین علاقه‌ی بازارهای پرشور و هیجان رمزارز تبدیل شده‌است. این روند پس از خرید مقادیر زیاد بیت‌کوین توسط سرمایه‌گذاران سازمانی در سال گذشته، شروع شد.

براساس داده‌های CoinMarketCap، دوج‌کوین از لحاظ ارزش بازار، به چهارمین رمزارز بازار تبدیل شده است. دومین ارز رمزنگاری شده‌ی بازار، اتر، امسال 400 درصد افزایش داشته است. اتر که آخرین بار به قیمت 3865 دلار را ثبت کرده است، تا کنون دراین هفته ثابت بوده است.

این اقدامات بزرگ باعث شروع بررسی‌های نظارتی شده است. و در گزارش روز پنج‌شنبه‌ی بلومبرگ آمده است که بورس Binance، تحت تحقیقات وزارت دادگستری ایالات متحده است. این بررسی‌ها به نگرانی‌ها در رابطه با قیمت‌ها در این هفته افزوده است.

ادوارد مویا، تحلیلگر کارگزاری OANDA، بیان کرد که توییت‌های ایلان ماسک و پاسخ بازار به آن هم می‌تواند توجهات را جلب کند.

او افزود:« تسلا درحال برنامه‌ریزی برای تحقیقات گسترده در رابطه با تاثیر ماسک بر قیمت بیت‌کوین است و اگر تسلا شرط‌بندی او روی قیمت دوج‌کوین را افشا کند، نهادهای نظارتی مراقب اعمال ماسک خواهند بود.»

با این حال، دیگران اعتقاد دارند که شرایط بازار حاصل حباب قیمتی است.

دیوید کیمبرلی، تحلیلگر نرم‌افزار سرمایه‌گذاری Freetrad بیان کرد:« دوج‌کوین درسی است برای نظریه‌ی احمق‌تر.» و نشان می‌دهد خرید دارایی‌هایی که بیش از حد قیمت‌گذاری شده می‌تواند سودآور باشد، تا زمانی که فرد "احمق‌تری" باشد که آن‌ها را با قیمت بیشتری از شما بخرد.

وی افزود:« این روند توسط کسانی که می‌خواهند سریع پولدار شوند (و همچنین ایلان ماسک)، جریان می‌یابد.»

منبع : https://finance.yahoo.com

تاریخ : May 2021

5/16 /2021

نام
ایمیل
نظر
Loading