Wednesday 24 April 2024
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

پس از کاهش رشد اشتغال در بعضی از ایالت‌ها، دولت موریسون قول اشتغال فراوان می‌دهد.

پس از کاهش رشد اشتغال در بعضی از ایالت‌ها، دولت موریسون قول اشتغال فراوان می‌دهد.

رشد مشاغل در استرالیا هنوز در جریان است اما در بعضی از ایالت‌ها سرعت رشد، کاهش یافته‌است.

داده‌های اختصاصی جدید نشان می‌دهند که با اینکه بازار کار درحال قوت گرفتن است، اما نشانه‌های اولیه بیانگر این نکته هستند که ممکن است برخی از بازارهای دیگر به حداکثر توان خود رسیده‌ باشند.

آگهی‌های شغلی اکنون 44.6 درصد بیشتر از دوره‌ی پیش از همه‌گیری است، اما از ماه آوریل (فروردین) شرایط دوباره به حالت قبل باز گشته است. میزان رشد آگهی‌های شغلی که کمی بیشتر از 43.1 درصد آگهیِ ماه پیش است، نشان می‌دهد که احتمالاً سرعت بهبودی کاهش یافته است.

کالام پیکرینگ، اقتصاددان ارشد بخش آسیا و اقیانوسیه‌ی وبسایت کاریابی Indeed، در گفتگو با خبرگزاری business Insider استرالیا گفت:« طی دو هفته‌ی گذشته در ایالت‌های مثل کویینزلند، وسترن استرالیا و تاسمانی، شاهد ثبت آگهی در سطح متوسطی بوده‌ایم.»

درحالی که ثبت آگهی در این ایالت‌ها بسیار بیشتر از دوران پیش از همه‌گیری است، اما طی دو هفته‌ی گذشته تعداد آگهی‌های هر سه ایالت کاهش یافته است. در نقطه‌ی مقابل آن، پرجمعیت‌ترین ایالت‌ها، نیو ساوت ولز و ویکتوریا طی همین دو هفته بسیار رشد داشته‌اند. یا ساوت استرالیا و ACT، که رشد فراوانی داشته‌اند اما به سطح  این دو ایالت نمی‌رسید.

به غیر از این نشانه‌ها که در برخی از ایالت‌ها روند رو به کاهش است، به نظر می‌رسد که حتی با وجود اینکه طرح کمک هزینه‌ای JobKeeper، به پایان رسیده، بهبود اشتغال به خوبی به مسیر خود ادامه می‌دهد.

آگهی شغلی نشان‌ می‌دهد که در آینده استخدام اتفاق خواهد افتاد و با این میزان فرصت شغلی به نظر می‌رسد بخشی از 1.3 میلیون استرالیایی بتوانند جذب بازار کار شوند. خزانه‌داری پیش‌بینی می‌کند که بیکاری که در حال حاضر 5.6 درصد است در پایان سال به 5 درصد و در سال 2022 به 4.5 درصد برسد.

گزارش جداگانه‌ای از ارائه‌دهنده‌ی نرم افزار جهانی استخدام، JobAdder، قدرت این بهبودی را تایید می‌کند، زیرا یافتن شغل در استرالیا از ابتدای سال تقریبا 30 درصد افزایش یافته است. با این حال داده‌های روی مورگان نشان می‌دهد که 2 شغل از هر 3 شغل، شغل موقت بوده و پایداری این رشد را زیر سوال می‌برد.

Indeed پیش‌بینی می‌کند که با موفقیت بودجه‌ی فدرال، روند بهبود شغلی از حالا هم بیشتر حمایت می‌شود.

پیکرینگ بیان کرد:« با بودجه‌ی فدرال، استخدام خوش‌بینانه‌تر می‌شود. دولت فدرال با اولویت دادن به بهبود اقتصاد نسبت به بهبود بودجه، درصدد است تا نرخ بیکاری را به سطحی برساند که پیش از بحران جهانی اقتصاد دیده نشده است. این خبر هم برای کارفرمایان و هم برای کارجویان خبر خوبی است.

او ادامه داد:« این بودجه‌ی بسیار زیادی است که می‌تواند در سراسر کشور اشتغال‌زایی کند و به کاریابی کمک کند. اگهی‌های استخدام زیاد معمولاً به استخدام زیاد در ماه‌های پس از آن منتهی می‌شوند پس ما باید به چشم‌انداز اشتغال‌زایی در کوتاه مدت خوش‌بین باشیم.

خزانه‌دار، جاش فرایدنبرگ، بیان کرد که دولت تا زمانی که نرخ بیکاری از 5 درصد کمتر شود به هزینه کردن ادامه می‌دهد. درحالیکه، در بودجه به رشد درآمد اشاره‌ای نشده اما پیکرینگ معتقد است که اشتغال‌زایی شدید، این شرایط را سریعاً تغییر خواهد داد.

هرجه این روند اشتغال‌زایی بیشتر تداوم داشته باشد، احتمال افزایش دستمزد بیشتر می‌شود، خصوصاً در مناطقی که افراد دارای مهارت‌های لازم مشاغل به اندازه‌ی کافی وجود نداشته باشد.

به طور طبیعی، در برخی از بخش‌ها اختلافاتی وجود دارد که نتیجه‌ی بسته‌شدن مرزها و محدودیت‌های ناگهانی هستند. گردشگری، آموزش عالی، هتلداری و به طور ویژه صنایع مرتبط با رویدادهای زنده، از موارد اندکی هستند که در درجات مختلف آسیب دیده‌اند.

اما به طور کلی، روند بهبودی هنوز در بالاترین سطح خود است.

منبع: https://www.businessinsider.com.au

تاریخ: May 2021

5/14 /2021

نام
ایمیل
نظر
Loading