Saturday 01 April 2023
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال باید آمادگی از دست دادن همه‌ی سرمایه‌شان را داشته باشند

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال باید آمادگی از دست دادن همه‌ی سرمایه‌شان را داشته باشند

بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال باید آمادگی از دست دادن همه‌ی سرمایه‌شان را داشته باشند.

اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس، در روز پنج‌شنبه بیان کرد:« ارزهای دیجیتال هیچ ارزش ذاتی ندارند و کسانی که روی آن‌‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند باید آمادگی از دست دادن تمام سرمایه‌شان را داشته باشند.»

امسال ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین، اتر و حتی دوج‌کوین بسیار موفق بوده‌اند که به بعضی سرمایه‌گذاران، حباب قیمت ارزهای دیجیتال در سال 2017 را یادآوری می‌کنند که بیت‌کوین به 20000 دلار هم رسید اما سال بعد به 3122 دلار کاهش یافت.

بیلی در کنفرانس مطبوعاتی روز پنج‌شنبه در جواب به سوالات در مورد افزایش قیمت ارزهای دیجیتال گفت:« آن‌ها هیچ ارزش ذاتی ندارند، این بدان معنا نیست که مردم به آن‌ها ارزش نمی‌دهند، مردم به آن‌ها ارزش ظاهری می‌دهند، اما آن‌ها هیچ ارزش ذاتی ندارند.»

او افزود:« می‌خواهم دوباره بدون تعارف به شما بگویم، فقط در صورتی ارز دیجیتال بخرید که آمادگی از دست دادن سرمایه‌تان را دارید.»

نظرات بیلی بازتابی از هشدارهای اداره‌ی رفتارهای مالی انگلیس (FCA) است.

بخش نظارت خدمات مالی، در ژانویه اعلام کرده‌بود:« به طور کلی، سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال و یا هرگونه سرمایه‌گذاری و اعطای وام در ارتباط با ارزهای دیجیتال، برای دارایی سرمایه‌گذاران ریسک زیادی دارد.»

«اگر مصرف‌کنندگان می‌خواهند روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند، باید آمادگی از دست دادن پولشان را داشته باشند.»

بیلی، که قبلا مدیر اجرایی FCA بوده، مدتهاست که نسبت به ارزهای دیجیتال شک و تردید دارد. در سال 2017 او هشدار داده بود:« اگر می‌خواهید روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنید، آمادگی از دست دادن سرمایه‌تان را داشته باشید.»

به لطف افزایش سهم سرمایه‌گذاران سازمانی و خریداران شرکتی مثل تسلا، بیت‌کوین امسال حدود 90 درصد رشد داشته است. شرکت اتومبیل‌های الکتریکی، تسلا، اوایل سال 1.5 میلیارد دلار بیت‌کوین خرید و ارزش دارایی‌اش از آن زمان تاکنون به حدود 2.5 میلیارد دلار رسیده‌است.

حامیان بیت‌کوین، به خاطر موجودی نایاب آن (فقط 21 میلیون بیت‌کوین می‌تواند استخراج شود) آن را به عنوان بازاری هم ارزش با طلا می‌دانند. این افراد معتقدند در زمانی که بانک‌های مرکزی در سراسر جهان برای کاهش آسیب‌های اقتصادی کرونا، پول چاپ می‌کنند، ارزهای دیجیتال می‌توانند مانند سدی در برابر تورم عمل کنند.

با این حال افراد شکاک، بیت‌کوین را به عنوان حباب قیمتی می‌بینند که بالاخره خواهد ترکید. مایکل هارتنت، تحلیل‌گر اصلی سرمایه‌گذاری در بانک آمریکا، بیان کرد:« به نظر افزایش قیمت بیت‌کوین منشا تمام حباب‌های قیمت است.» و استفن ایزاکس از شرکت Alvin Capital معتقد است:« این محصول هیچ پایه و اساسی ندارد.»

در همین حال، ارزهای دیجیتال دیگر دستاوردهای بیشتری از بیت‌کوین بدست آورده‌اند. اتر، ارز مخصوص Ethereum blockchain، از ابتدای سال تا کنون 360 درصد بازده داشته و ارزش دوج‌کوین، 12500 درصد افزایش یافته است.

تحلیل‌گران، افزایش ارزش دوج‌کوین را به توییت‌های ایلان ماسک و مارک کوبان و همچنین سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی که این ارز را از نرم‌افزار معامله‌ی سهام رایگان Robinhood، خریداری کرده‌اند، مرتبط دانسته‌اند. دیوید کیمبرلی، تحلیل‌گر نرم‌افزار تجاری FreeTrade، افزایش قیمت دوج‌کوین را به مثال معروف "نظریه‌ی احمق‌تر از من" تشبیه کرد. که به عملی اشاره می‌کند که دارایی‌هایی که بیش از ارزش حقیقی‌شان قیمت‌گذاری شده‌اند، به افرادی فروخته می‌شوند که حاضرند پول بیشتری برای آن بپردازند.

در همین حال، بانک‌های مرکزی درحال تصمیم گیری هستند که آیا ارزهای دیجیتال مخصوص به خود را منتشر کنند یا نه. ماه گذشته، بانک مرکزی انگلیس عملیاتی مشترک را با هدف بررسی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا CBDCs با خزانه‌داری آغاز کرد. این بانک می‌گوید که این رمز ارزها در کنار پول نقد و سپرده‌های بانکی وجود خواهند داشت و جایگزین آن‌ها نمی‌شوند.

منبع : https://www.cnbc.com

تاریخ : May 2021

 

5/10 /2021

نام
ایمیل
نظر
Loading