Tuesday 03 August 2021
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

وام‌گیرنده‌های استرالیایی در ماه مارس برای دریافت 30.2 میلیارد دلار وام مسکن ثبت نام کرده‌اند

وام‌گیرنده‌های استرالیایی در ماه مارس برای دریافت 30.2 میلیارد دلار وام مسکن ثبت نام کرده‌اند

با افزایش چشمگیر قیمت املاک، وام‌گیرنده‌های استرالیایی در ماه مارس برای دریافت 30.2 میلیارد دلار وام مسکن ثبت نام کرده‌اند.

خریداران مسکن در ماه مارس (اسفند)  برای دریافت 30.2 میلیارد دلار وام جدید ثبت نام کرده‌اند، زیرا قیمت برخی بازارهای مسکن به بالاترین حد خود رسیده‌است.

داده‌های جدید اداره‌ی آمار استرالیا (ABS) نشان می‌دهد که طی ماه مارس، صاحبان املاک به تنهایی تقاضای 22.4 میلیارد دلار وام داشته‌اند، که 3.3 درصد نسبت به ماه فوریه (بهمن) و 55.6 درصد نسبت به مارس 2020 افزایش داشته است.

این افزایش درخواست وام، همزمان با افزایش قیمت مسکن در کل کشور بوده‌ است. قیمت مسکن در ماه مارس 2.8 درصد افزایش داشته که بیشترین افزایش ماهانه طی 32 سال اخیر است.

صاحبان املاکی که وام مسکن می‌گیرند، علاوه بر نرخ بهره‌ی بسیار پایین، از طرح 2.5 میلیارد دلاری دولت فدرال به نام HomeBuilder نیز نهایت استفاده را می‌برند. دولت در قالب این طرح، برای ساخت خانه‌های جدید تا 31 دسامبر (10 دی) 25000 دلار و برای ساخت خانه تا 14 آوریل (25 فروردین) 15000 دلار اعطا می‌کند.

با این حال ABS متذکر می‌شود که ارزش کلی وام ساخت خانه‌های جدید، طی ماه مارس 14.5 درصد افت داشته است. این اولین کاهش ماهانه از زمان اعلام طرح در ژوئن 2020 ( خرداد 1399) است.

علی‌رغم اینکه وام‌های جدید برای کسانی که می‌خواهند برای اولین بار خانه بخرند، 61.4 درصد بیشتر از سال گذشته است اما ارزش این وام ، طی ماه 0.9 درصد افت داشته و به 6.8 میلیارد دلار رسیده است.

این کاهش اندک طرح HomeBuilder، مانع سرمایه گذاران املاک نمی‌شود چرا که میزان وام‌های جدید به 7.8 میلیارد دلار رسیده‌است که نشانگر رشد 12.7 درصدی از ماه فوریه (بهمن) است.

کاترین کینان، رئیس امور مالی و دارایی ABS، در بیانیه‌ای گفت:« وام‌دهی به سرمایه‌گذاران پس از کاهش در مه 2020 (اردیبهشت 1399) که کمترین میزان 20 سال اخیر بوده، روند رشد پایداری را حفظ کرده‌است.»

او ادامه داد:« افزایش قیمت مسکن در ماه مارس، که بیشترین میزان رشد از جولای 2003 (تیر 1382) است، ناشی از افزایش میزان وام برای سرمایه‌گذاران است که این سرمایه را به جای ساخت خانه‌ی جدید، روی خرید خانه‌های موجود سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

برخی علائم نشان می‌دهد که احتمالا وام ‌گیرندگان در ماه‌های پیش رو، سرعت دریافت وام‌شان را کاهش می‌دهند.

با اینکه قیمت مسکن در ماه آوریل هم به رشد خود ادامه داد اما به نظر می‌رسد پس از رشد نسبتاً کم 1.8 درصدی، دیگر توان افزایش نداشته باشد.

تیم لاولس، مدیر تحقیقات Corelogic، بیان کرد که با افزایش شکاف بین قیمت مسکن و میزان درآمد، توانایی ورود خریداران مسکن به بازار در آینده محدود می‌شود.

لاولس ادامه داد:« وقتی قیمت خانه‌ها سریع‌تر از درآمد افزایش پیدا می‌کند، پس انداز و پرداخت هزینه‌های مبادلاتی برای بخش‌های آسیب‌پذیر جامعه مثل خانواده‌های کم درآمد یا کسانی که برای اولین بار می‌خواهند خانه بخرند، سخت‌تر می‌شود.»

اما همانطور که داده‌های ABS نشان می‌دهد متوقف کردن این منبع درآمد نامشروع بسیار سخت است.

منبع : https://www.businessinsider.com.au

تاریخ : May 2021

5/6 /2021

نام
ایمیل
نظر