Tuesday 03 August 2021
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

متوسط قیمت خانه در در سیدنی طی 3 ماه 100000 دلار افزایش داشته است

متوسط قیمت خانه در در سیدنی طی 3 ماه 100000 دلار افزایش داشته است

درحالیکه رکوردهای افزایش قیمت خانه‌ها در سراسر کشور شکسته می‌شود، متوسط قیمت خانه در در سیدنی طی 3 ماه 100000 دلار افزایش داشته است.

با ادامه‌ی ورود اعتبارات کم بهره به بخش املاک، بازار مسکن استرالیا دوباره در بحث افزایش قیمت رکورد زد.

یراساس داده‌های Domain، قیمت خانه‌ها در مراکز تمام ایالات به جز پرث و داروین، به رکورد بیشترین قیمت طی 3 ماهه‌ی نخست سال رسیده‌اند.

با رشد سریع طی این سه ماه، قیمت خانه‌ها در مراکز ایالت‌ها طی تنها 12 هفته، 5.7 درصد رشد داشته‌است. اما این رشد در سیدنی و کانبرا در سطحی بالاتر از دیگر شهرها بوده به طوری که Domain از زمان ثبت رکوردها از سال 1993، چنین سرعت رشدی را ثبت نکرده‌بود. نیکولا پاول، تحلیلگر ارشد بیان کرد که ترکیب فاکتورهایی غیرعادی باعث این افزایش قیمت بی‌سابقه شده است.

پاول با اشاره به این که هم قیمت خانه‌ها و هم واحدها در کشور افزایش داشته گفت:« نرخ بهره‌ی پایین کم سابقه، بهبود پس‌انداز خانواده‌ها، کاهش خانه‌های فروشی، تغییر سبک زندگی پس از تعطیلی‌های کرونا، بازگشت مهاجران پولدار و انگیزه‌های دولت، همگی باعث افزایش تقاضا برای مسکن و عملکرد شدید بازار شده‌اند.»

متوسط هزینه‌ی خانه در سیدنی در پایان ماه مارس، 103000 دلار بیشتر از پایان سال پیش است. با افزایش حیرت‌آور 8.5 درصدی قیمت‌ها، حالا مردم باید بیش از 1.3 میلیون دلار برای خرید یک خانه‌ی مستقل هزینه کنند.

متوسط قیمت خانه در در سیدنی طی 3 ماه 100000 دلار افزایش داشته است

پاول با اشاره به این که بازارهای رده بالای شهرک‌های شرقی و سواحل شمالی مسئول این افزایش قیمت‌ها هستند، گفت:« این امر باعث دو رقمی شدن درصد سود سالانه‌ی خانه‌ها می‌شود که بعد از افزایش 12.6 درصدی در اواسط سال 2017، بیشترین میزان افزایش قیمت است.»

چندین کیلومتر آنطرف‌تر در کانبرا هم اتفاق مشابهی درحال وقوع است. پس از اینکه قیمت‌ها تنها در سه ماه بیش از 80000 دلار افزایش یافتند، حالا کانبرا در مسیر سبقت از ملبورن به عنوان دومین بازار گران کشور است. پاول دوباره به این اشاره می‌کند که این سریع‌ترین جهش ثبت‌شده‌ی قیمت‌هاست.

او ادامه داد:« این باعث می‌شود میزان افزایش سالانه‌ی قیمت خانه به 19.5 درصد برسد، که بیشترین میزان افزایش طی 17 سال است. کانبرا با داشتن بیشترین افزایش سالانه و سه ماهه، عملکرد شدیدتری نسبت به مراکز دیگر ایالت‌ها دارد.»

در حالی که قیمت‌ها در هر دو شهر با سرعت زیادی در حال افزایش است، داستان مشابهی در مراکز بیشتر ایالت‌ها در حال وقوع است که خیلی هم عقب نیستند. قیمت خانه در داروین طی این سه ماهه، 9.1 درصد رشد داشته، پس از آن هوبارت با 7.6 درصد و ملبورن با 4.8 درصد در تعقیب آن هستند. آدلاید و پرث با سرعت متعادل‌تری درحال رشد هستند و به ترتیب 3.7 و 2.4 درصد رشد داشته‌اند. بریسبین در مقایسه با دیگر مراکز به سختی 1.7 درصد رشد داشته است.

افزایش قیمت در مراکز ایالت‌ها باعث شده که شهرهای مقرون به صرفه‌تر مثل آدلاید و پرث هم رکوردهای افزایش قیمت جدیدی را ثبت کنند. پس از 12 ماه افزایش فروش منطقه‌ای طی دوران همه‌گیری، حالا با رشد دوباره‌ی مراکز ایالت‌ها، به نظر می‌رسد این روند افزایشی دوباره به سمت مراکز ایالت‌ها جریان پیدا کند.

پاول ادامه داد:« مناطق محلی که ارتباط خوبی با کانون‌های استخدامی دارند، احتمالاً به عملکرد خوبشان ادامه دهند، اما با افزایش قیمت مناطق محلی و باز شدن ادارات شهری، ممکن است تقاضا کاهش پیدا کند.»

قیمت آپارتمان‌ها شروع به تغییر می‌کنند.

در حالی که در 12 ماه گذشته بیشتر، خانه‌ها افزایش قیمت داشته‌اند، اما به نظر می رسد بازار آپارتمان‌ها هم در برخی از مناطق کشور در حال قوت گرفتن باشد.

پاول اشاره کرد:« بعد از کسادی بازار در بیشتر سال گذشته، با افزایش سرعت رشد قیمت و رسیدن به رشد 2.2 درصدی طی این 3 ماهه، حالا چشم‌انداز واحدهای آپارتمانی سیدنی بهتر شده‌است. با وجود تعداد زیاد واحدهای خالی در آپارتمان‌های مرکز ملبورن، این شهر به رکورد قیمت حدود 568000 دلار رسیده‌است که تنها مرکز ایالتی است که به این مقدار رسیده است. در همین حال، قیمت آپارتمان‌های پرث هم دوباره افزایش پیدا می‌کند.»

پاول با اشاره به اینکه آن‌ها باید تا یک سال دیگر به رشد با همین میزان ادامه دهند تا به رکورد قبلی برسند، گفت:« واحدهای آپارتمانی با رشد 3.9 درصدی، سومین فصل رشد متوالی را تجربه کرده‌اند. روند رشد بدون وقفه از سال 2013 که منجر به رسیدن به اوج قیمت‌ها در سال 2014 شد، تا کنون اتفاق نیفتاده‌است.»

درحالیکه سقوط قیمت واحدهای آپارتمانی در بریسبین ادامه دارد اما در بخش‌هایی از کویینزلند قیمت‌ها درحال افزایش هستند.

پاول بیان کرد:« طی این 3 ماهه، قیمت واحدها در کویینزلند 10.2 درصد افزایش داشته که آن را به 550000 دلار می‌رساند، مبلغی که 18.3 درصد از قیمت‌های سال گذشته بیشتر است. این سریع‌ترین نرخ افزایش قیمت طی 17 سال گذشته‌است.»

با این حال به نظر می‌رسد که در بیشتر بخش‌ها، قیمت آپارتمان‌ و قیمت خانه به هم مرتبط نباشند. قیمت آپارتمان در کل کشور 1.8 افزایش داشت سپس 5 درصد در کانبرا، 1.8 درصد در داروین و 0.5 در بریسبین کاهش پیدا کرد.

با افزایش قیمت خانه در مرکز بیشتر ایالت‌ها، کسانی که قصد خرید دارند باید شکرگزار این تفاوت در قیمت‌گذاری خانه‌ها و آپارتمان‌ها باشند.

منبع : https://www.businessinsider.com.au

تاریخ : april 2021

4/30 /2021

نام
ایمیل
نظر