Sunday 16 June 2024
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

قیمت املاک در استرالیا ، به بیشینه‌ی قیمت خود نزدیک شده است.

قیمت املاک در استرالیا ، به بیشینه‌ی قیمت خود نزدیک شده است.

پس از کاهش روند رشد قیمت‌ها در بازار املاک، به نظر می‌رسد که این بازار کمی از قدرتش را از دست داده، اما دوره‌ی رونق هنوز به پایان نرسیده است.

احتمالا قیمت املاک در استرالیا پس از یکی از سریعترین دوره های رشد ثبت شده، به بیشینه‌ی قیمت خود نزدیک شده است.

در این آخر هفته، میانگین داده‌های 4 هفته‌ای که شرکت  CoreLogic منتشر کرده است، افزایش 2.3 درصدی قیمت‌ها در سیدنی را نشان می‌داد که منجر به افزایش قیمت‌ها در دیگر مراکز ایالات مهم  شده‌است. پس از سیدنی، بریسبین 1.8 درصد، ملبورن 1.5 درصد و پرث 0.9 درصد رشد داشته‌اند.

اگرچه این چیز قابل تمسخری نیست، اما رشد قیمت در مرکز هر چهار ایالت، نسبت به ماه های گذشته بسیار پایین بود. برای مثال، در ماه مارس قیمت‌ها در پرث دو برابر این مقدار رشد داشته است. به ازای هر دلاری که قیمت‌ها در ماه مارس در شهر بریسبین رشد داشته، تا نیمه‌ی آوریل تنها 75 سنت رشد داشته است در همین حال قیمت‌ها در سیدنی و ملبورن اکنون 62 سنت رشد دارند.

نرخ فروش خانه‌ها طی این آخر هفته نشان می‌دهد که هنوز توان زیادی برای این بخش مانده‌است. در میانه تعطیلات رسمی روز آنزاک، نرخ اولیه‌ی فروش خانه برای اولین بار در سال 2021 کمی به زیر 80 درصد کاهش یافت.

اندرو ویلسون، اقتصاددان ارشد Archistar، بیان کرد:« اگرچه نرخ خرید و فروش طی این آخر هفته در مرکز بیشتر ابالت‌ها پایین بود، اما شرایط برای بیشتر فروشندگان خوب و مثبت بود چرا که دوره‌ی رونق بازار همچنان ادامه دارد.»

در کل بازار، علائم اولیه نشان می‌دهد که این آخر هفته، آخر هفته‌ای آرام بوده است و نرخ فروش در شهرهای سیدنی و ملبورن نسبت به هفته های گذشته کاهش داشته است. درحالیکه کمی از این کاهش قیمت را می‌توان به تعطیلات عمومی نسبت داد، اما به نظر می‌رسد که در نهایت نرخ فروش برای این دو شهر به حدود 70 درصد برسد، با این حال این نرخ برای کانبرا بیش از 90 درصد بوده که نشان می‌دهد که هنوز قدرت زیادی برای این بازار مانده است.

پس از کاهش روند رشد قیمت‌ها در بازار املاک، به نظر می‌رسد که این بازار کمی از قدرتش را از دست داده، اما دوره‌ی رونق هنوز به پایان نرسیده است.

با برگشت خریداران به این بازار در ماه اکتبر، دوره‌ی رشد خارق‌العاده‌ای برای این بخش رقم خورد. در سه ماهه‌ی اول سال 2021، قیمت‌ها در کل کشور 5.8 درصد رشد داشته است. رونق این بازار به رشد بزرگترین شهرهایش یعنی سیدنی به میزان 6.7 درصد و شهر ملبورن به میزان حدود 5 درصد، متکی است.

این بازار که به خاطر نرخ بهره‌ی پایین و درخواست بالا، پیشرفت کرده، نرخ فروشش انقدر بالا رفته که حفظ این میزان فروش در ماه‌های آینده کار بسیار سختی به نظر می‌رسد.

بر اساس اعلام موسسه املاک و مستغلات ویکتوریا (REIV)، هفته گذشته قیمت مسکن در ملبورن برای اولین بار از مرز 1 میلیون دلار گذر کرد در حالی که سیدنی در 90 روز اول سال 2021 بیش از 100000 دلار رشد کرده است.

در نهایت این سوالات باقی می‌مانند که این رشد قیمت بالاخره در چه نقطه‌ای متوقف خواهد شد و آیا بازار به این موضوع پی می‌برد یا نه؟

اقتصاددانان ANZ انتظار دارند اگر نرخ فعلی رشد ماه‌ها بدون وقفه ادامه داشته باشد، بالاخره، قانون‌گذاران مجبور به ورود به این بخش می‌شوند.

هنوز مشخص نیست که به این ترتیب آیا مردم استرالیا توانایی بالاتر بردن قیمت‌ها را دارند یا نه.

منبع : https://www.businessinsider.com.au

تاریخ : april 2021

4/28 /2021

نام
ایمیل
نظر
Loading