Saturday 01 April 2023
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

مجله اقتصادی کانون

فیلیپ لو در حال مقابله با انتقادات به دلیل افزایش نرخ بهره برای متعادل کردن اقتصاد است.

فیلیپ لو در حال مقابله با انتقادات به دلیل افزایش نرخ بهره برای متعادل کردن اقتصاد است.

فیلیپ لو، رئیس بانک رزرو، مطبوعات وحشتناکی به دست می‌آید، که بیشتر آنها مستحق نیستند.

 منتقدان او  کسانی که از افزایش مستمر نرخ‌های بهره شکایت می‌کردند  وقتی او نرخ‌های بهره را پایین نگه می‌داشت،  خوشحال به نظر می‌رسیدند.

لو و هیئت مدیره‌اش نرخ‌ها را تقریباً با سریع‌ترین سرعت ثبت شده بالا می‌برند، به همان دلیلی که آن‌ها را به پایین‌ترین سطح ثبت‌شده کاهش می‌دهند ، تلاش برای بازگرداندن اقتصاد به نوعی تعادل مشکل است اما قبلاً انجام شده است و کارساز بوده است.

در واقع، مردی که در آن زمان نرخ‌ها را حتی با شدت بیشتری نسبت به آنچه که اکنون می‌بینیم، بالا برد، برنی فریزر، فرماندار سابق RBA، این هفته به من گفت که او روشی را که لوو کارش را انجام می‌دهد تایید می‌کند  تنها با یک استثنا.

چگونه نرخ های پایین لوو مشاغل را نجات داد

هنگامی که کووید در سال 2020 شیوع پیدا کرد، در زمانی که نرخ نقدی بانک مرکزی در آن زمان به پایین ترین حد خود یعنی 0.75 درصد رسیده بود، بانک قبل از کاهش دوباره به آنچه که لو به عنوان کران پایین موثر"0.25 درصد توصیف کرد، کاهش داد. 0.1 درصد و ارائه وام تقریباً رایگان به بانک ها با 0.1 درصد. قول لو برای خرید هر تعداد اوراق قرضه دولتی که برای کاهش نرخ اوراق قرضه سه ساله به 0.1 درصد لازم بود، وام مسکن سه ساله با نرخ ثابت را به زیر 2 درصد رساند. وام مسکن با نرخ متغیر به 2.5 درصد کاهش یافت.

لو در هماهنگی با دولت موریسون، که هزینه های هنگفتی را برای مقابله با کووید هزینه کرد، نرخ ها را کاهش داد تا تلاش کند اقتصادی را که در حال تعطیل شدن بود زنده نگه دارد.

بهترین معیار بیکاری، معیاری است که استرالیایی ها ساعت کار صفر را بیکار می دانند.

در آوریل 2020 به 15 درصد رسید  بدترین از زمان رکود بزرگ برنامه‌های محرک، ورود واکسن‌ها و پایان قرنطینه‌ها، مانند عزم بانک مرکزی برای اطمینان از اینکه تقریباً هر کسی که می‌خواهد وام بگیرد نمی‌تواند ، جادویی داشت.

هزینه ها برگشت کرد و تا ژوئیه امسال بیکاری به 3.4 درصد به پایین ترین سطح پنج دهه اخیر رسید سپس تورم امسال  که نزدیک به هدف 2-3 درصدی بانک مرکزی برای 30 سال رکورد باقی مانده بود  آزاد شد و صعود کرد، در ابتدا به 5 درصد، سپس به 6 درصد و اکنون 7.3 درصد، همه در عرض چند ماه.

تورم دوباره بیدار شد

تورم هفت درصد مهم است زیرا افزایش قیمت‌ها 2 تا 3 درصد در سال با افزایش 5 تا 7 درصدی تفاوت زیادی دارد.

به قول فرماندار سابق برنی فریزر، تورم را تبدیل به موضوعی می کند که در باربیکیو درباره آن بحث نمی کنید.

در 2 تا 3 درصد، مردم یک مدل ذهنی از قیمت‌های نسبتاً ثابت را اتخاذ می‌کنند که در آن، زمانی که با ارائه خدمات با قیمت معین موافقت می‌کنند، می‌دانند که وارد چه چیزی شده‌اند آنقدر نیست که تورم بالا برنده و بازنده ایجاد کند. مشکل این است که تقریباً غیرممکن است که بگوییم آن برندگان و بازندگان چه کسانی خواهند بود. این خودسری این است که چه کسی از زمان‌بندی افزایش قیمت‌ها خوب عمل می‌کند، و چه کسی از این افزایش قیمت آسیب می‌بیند، که اداره کسب‌وکار را دشوار می‌کند و برنامه‌ریزی هزینه‌ها را دشوار می‌کند.

 

دستورالعمل های واضح RBA بانک رزرو دستورالعمل کتبی سواری از خزانه دار دارد تا هدف آن به دست آوردن تورم بین دو تا سه درصد، به طور متوسط، در طول زمان باشد. تنها ابزاری که برای دستیابی به آن دارد، دستکاری نرخ بهره است.

مطمئناً درست است که بسیاری از آنچه که آخرین انفجار ناگهانی تورم را آغاز کرد، با نرخ های بهره بالا مهار نمی شود. قیمت گازوئیل و بنزین در سطح بین المللی تعیین می شود و پس از حمله روسیه به اوکراین افزایش یافت.

اما بسیاری از چیزهایی که باعث افزایش تورم شده و در حال حفظ آن هستند، مطمئناً می توانند با نرخ های بهره بالا رام شوند.

افزایش هزینه تقریباً همه چیز ساخت خانه گران است به دلیل کمبود (محور بین المللی) مصالح ساختمانی و کمبود کارگرانی که توسط کووید کم کار نشده است. درست است که مواد بیشتر و کارگران سالم‌تر قیمت‌ها را پایین می‌آورد، اما تقاضا برای کارهای ساختمانی نیز کاهش می‌یابد.

نرخ بهره بالاتر به کاهش تقاضا کمک می کند.

حتی قیمت جهانی نفت را می‌توان با نرخ‌های بهره بالا محدود کرد  نه با نرخ بهره بالا در اینجا، بلکه با نرخ‌های بالا در ایالات متحده، که کشوری به اندازه‌ای بزرگ است که مصرف‌کنندگان کمربند خود را محکم می‌کنند تا تفاوت ایجاد کنند.

در هر صورت، تورم استرالیا در حال حاضر به طور باورنکردنی گسترده است و تقریباً همه چیزهایی را که در اینجا فروخته می شود، از جمله بیشتر چیزهایی که در اینجا ساخته می شود، در بر می گیرد.

برنی فریزر بین سال‌های 1989 و 1996 رئیس بانک مرکزی بود. او نرخ نقدی را 15 بار در سه سال کاهش داد تا بهبودی از رکود اولیه دهه 1990 را تسریع بخشد. سپس در سال 1994، در اولین نشانه تورم مجدد، او آنها را سریعتر و تهاجمی تر از لوو تا کنون در سال جاری افزایش داد.

فریزر به من گفت که می‌خواسته مردم را شوکه کند به آنها اجازه دهید بدانند که شما آنجا هستید، نگران تورم هستید و می‌خواهید جلوی آن را بگیرید، افزایش نرخ ها را تنها زمانی متوقف کرد که تورم را به جایی رسانده بود که در بیشتر سه دهه گذشته باقی مانده بود. همانطور که اتفاق افتاد، او توانست این کار را بدون افزایش بیکاری انجام دهد. وی افزود  که او روشی را که لوو کارش را انجام می‌دهد تأیید می‌کند  اگرچه  که لو در طول کووید اشتباه می‌کرد که این نرخ را برای سه سال پایین می‌ماند. اما او همچنین خاطرنشان کرد که تعیین نرخ ها بیشتر هنر است تا علم.

در این میان، ضروری است که به مردم اطلاع داده شود که بانک هر کاری را که برای کاهش تورم لازم است انجام خواهد داد، تا زمانی که بیکاری افزایش یابد اما نه لزوماً.

فریزر فکر می کند که شانس خوبی وجود دارد که لو بتواند تورم را به 2-3 درصد کاهش دهد. او باید بداند ، او این کار را قبلا انجام داده است.

 

منبع:

abc

11/8 /2022

نام
ایمیل
نظر
Loading