Friday 09 December 2022
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

اخبار اقتصادی ایران و جهان

کمبود واکسن فایزر تاثیری بر برنامه واکسیناسیون استرالیا ندارد

کمبود واکسن فایزر تاثیری بر برنامه واکسیناسیون استرالیا ندارد

وزیر خزانه‌داری استرالیا اعلام کرد که با وجود کمبود واکسن فایزر/ بایونتک، واکسیناسیون در این کشور طبق برنامه انجام خواهد شد.

 

به گزارش رادیو نشاط، جاش فریدنبرگ در این زمینه گفت: «به احتمال زیاد کمبود واکسن فایزر/ بایونتک در خارج از کشور، تاثیری بر آغاز روند اجرای برنامه واکسیناسیون کووید-19 که از فوریه آغاز خواهد شد، نخواهد داشت.»

استرالیا 10 ملیون دُز واکسن فایزر/بایونتک خریداری کرده و قرار است تا ماه جاری ایمنی و کارایی آن به تایید سازمان غذا و داروی استرالیا برسد.

این در حالی است که چند کشور اروپایی ادعا کردند مقدار واکسنی که به آنها تحویل داده خواهد شد، از میزان سفارش آنها کمتر است. فریدنبرگ اما در این خصوص اعلام کرد: «واکسیناسیون طبق برنامه از ماه آینده در کشور آغاز خواهد شد.»

وی افزود: «هرچند کروناویروس در استرالیا تحت کنترل قرار دارد، اما باز اصرار داریم که واکسیناسیون انجام شود. سازمان غذا و دارو کار خودش را به روال عادی ادامه می‌دهد و من امیدوارم واکسن از اواسط تا اواخر فوریه وارد کشور شود.»

با توجه به واکنش‌های ضدونقیض مقامات دولتی، هنوز میزان تاثیر کمبود عرضه واکسن فایزر/بایونتک در برنامه واکسیناسیون استرالیا نامشخص است.

روز پنجشنبه گرگ هانت، وزیر بهداشت نیز بیان کرد: «طبق صحبتی که با شرکت فایزر انجام شده است، استرالیا در اولویت تحویل واکسن در ماه فوریه قرار دارد.»

اسکات موریسون؛ نخست وزیر استرالیا نیز یک روز پس از آن اظهار کرد:‌ «موضوع کمبود واکسن می‌تواند بر روند اجرای برنامه واکسیناسیون در کشور تاثیرگذار باشد.»

البته هنوز پیامی از طرف شرکت فایزر به مقامات استرالیایی در مورد این که آیا کمبود واکسن این کشور را نیز شامل خواهد شد یا نه ارسال نشده است.

مقامات بهداشتی گفته‌اند که یکی از دلایل سرمایه‌گذاری هنگفت برای تولید واکسن آسترازنکا در داخل کشور، جلوگیری از مواجهه با این گونه مشکلات است.

با این حال دولت ترجیح داده که فایزر را به جای تولید در داخل از خارج تهیه کند. زیرا در تولید این واکسن از تکنولوژی ام‌آر‌ان‌آی استفاده شده و تاکنون این شیوه در داخل کشور مورد استفاده قرار نگرفته است.

هفته گذشته فایزر اعلام کرد که میزان توزیع واکسن به اروپا را به طور موقت کاهش خواهد داد، زیرا قصد دارد با ایجاد تغییراتی در زنجیره تولید، میزان تولید خود را افزایش دهد.

اقدام فایزر با واکنش شدید چند کشور اروپایی مواجه شد. به عنوان مثال ایتالیا تهدید کرد که علیه فایزر به دلیل نقض قرارداد شکایت خواهد کرد.

در استرالیا، دولت، بارها اعلام کرده که تزریق واکسن سراسری بوده و برای همه مردم رایگان خواهد بود.

با توجه به اینکه واکسن فایزر باید در دمای منفی 70 درجه سانتیگراد نگهداری شود، بنابراین تزریق این واکسن صرفا در بیمارستان‌ها و مراکز تعیین‌شده انجام خواهد شد اما تزریق واکسن آسترازنکا در مطب پزشکان عمومی نیز انجام خواهد شد.

 گفته می‌شود که به پزشکان برای تزریق هر واکسن در مرحله اول 30 دلار و برای مرحله دوم 24 دلار پرداخت خواهد شد.

 

منبع: رادیو نشاط

1/28 /2021

print
نام
ایمیل
نظر
Loading