Thursday 30 June 2022
اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

اخبار اقتصادی ایران و جهان

تهدید گوگل برای قطع دسترسی کاربران استرالیایی

تهدید گوگل برای قطع دسترسی کاربران استرالیایی

گوگل، استرالیا را به محدود کردن دسترسی کاربران در صورت دریافت هزینه از این شرکت تهدید کرد.

 

به گزارش رادیو نشاط، گوگل اعلام کرد که در صورت اصرار استرالیا بر پرداخت هزینه به رسانه‌های خبری این کشور در مقابل نمایش لینک وبسایت و استفاده از محتوای خبری آن‌ها براساس کد رسانه جدید، دسترسی کاربران این کشور را به موتور جست‌وجوی گوگل قطع خواهد کرد.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا نیز در واکنش به این تهدید گوگل گفت« باید با صراحت عرض کنم که استرالیا قوانین مربوط به نحوه فعالیت شما در این کشور را تعیین می‌کند، تصویب این قوانین در پارلمان انجام می‌شود. بنابراین به افرادی اجازه فعالیت داده خواهد شد که تمایل به ادامه کار براساس این قوانین و مقررات را داشته باشند.»

براساس کد رسانه‌ای جدید استرالیا، غول‌های فناوری دیجیتال از جمله فیسبوک و گوگل مکلف خواهند بود در مقابل استفاده از محتوای خبری رسانه‌ها و نشریات خبری استرالیا، به آنها پول پرداخت کنند.

مِل سیلوا، مدیر اجرایی شرکت گوگل در استرالیا و نیوزیلند، این طرح پیشنهادی به پارلمان را غیرقابل اجرا و غیرقابل تحمل توصیف و بیان کرد: «چنانچه این کد به قانون تبدیل شود، چاره‌ای جز مسدود کردن دسترسی به موتور جست‌وجوگر گوگل در استرالیا وجود نخواهد داشت.»

وی ادامه داد: «این آخرین انتخاب ما است و تمایلی نداریم چنین اتفاقی روی دهد. بلکه دوست داریم به نتیجه‌ای دست پیدا کنیم که برای همه طرف‌ها سودمند باشد.»

سیلوا همچنین اظهار داشت: «گوگل مایل است، طبق روالی که در سراسر جهان در پیش گرفته، با ناشران و خبرگزاری‌های استرالیایی هم به توافق برسد و کاربران را به سمت استفاده از مطالب آنها سوق دهد.»

در حال حاضر گوگل به دنبال اجرای آزمایشی طرح مخفی‌سازی نام سایت‌های خبری در نتایج جست‌وجو برای کاربران استرالیایی است. اقدامی که گفته می‌شود در واکنش به تصمیم دولت استرالیا برای اجرای کد رسانه دیجیتال انجام می‌شود.

سیلوا در این زمینه بیان کرد: «هنوز برای پیش‌بینی این که کدام خبرگزاری‌ها مشمول این طرح آزمایشی هستند،» با این حال در اوایل هفته جاری، حداقل یکی از کاربران در استرالیا برای دسترسی به ای‌بی‌سی از طریق موتور جست‌وجوگر گوگل با مشکل مواجه شد.

به گزارش ای‌بی‌سی، فیسبوک نیز در مقابل به کارگیری کد رسانه دیجیتال در استرالیا موضع‌گیری کرده و تهدید کرد در صورت اجرای این قانون اجازه استفاده از پلتفرم‌های این شرکت برای انتشار خبر رسانه‌های خبری را به کاربران استرالیایی نخواهد داد.

منبع: رادیو نشاط

1/28 /2021

print
نام
ایمیل
نظر