اخبار اقتصادی اخبار اقتصادی

اخبار اقتصادی ایران و جهان

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

 

بیت کوین BitCoinاولین پول دیجیتال در جهان است که در سال 2009 توسط شخص با نام مستعار Satoshi Nakamato  بوجود آمد ، هویت واقعی این فرد هنوز ناشناخته است.

از 2009 تا کنون ارزش یک واحد بیت کوین تغییرات بسیاری داشته است .در سال 2013 قیمت بیت کوین به حدود 1000 دلار آمریکا رسد و پس از آن به نصف قیمت نزول کرد، اما دوباره در سال 2016 ارزش بیت کوین تقویت شد .

بر خلاف پولهای را دنیا که توسط بانک مرکزی چاپ و مدیریت میشود در ارتباط با بیت کوین هیچگونه مدیریتی توسط بانک مرکزی و یا دولتها انجام نمیشود. و شکل گیری و خلق آن بر اساس ارتباط مستقیم دو کامپیوتر مرتبط و از طریق اشتراک گذاری داده ها صورت میگیرد.

 این پروسه در طی یک سلسله محاسبات ریاضی بسیار پیچیده و عظیم صورت میگیرد بگونه ای که هر چه زمان پیش میرود استخراج آن مشکلتر میشود.

مجموع کل بین کوینی که قابل استخراج است 21 میلیون عدد است .پس میتوان گفت هیچ راهی وجود ندارد که فردی ، سازمانی و یا بانک مرکزی کشوری بتواند به یک باره تعداد زیادی از آن را خلق کند و یا مقداری که قبلا در گردش بوده را کم ارزش کند ، روشی که بارها و بارها برای پولهای مرسوم پیش آمده است.

با توجه به گفتار بالا نتیجه میگیریم که سیستم کنترل این پول متمرکز نیست ، در واقع شبکه ای از تعداد زیادی کامپیوتر در نواحی مختلف جهان  است که بر درستی تبادلات بین کوینی نظارت دارد و بیت کوین های جدید استخراجی را اعتبار سنجی میکند. تمام تراکنشهای بیت کوین در سراسر جهان در یک شبکه اتفاق میافتد و دریک فهرست logجمع آوری میشود.

تقریبا هر 10 دقیقه به کاربری که فهرست او به روز رسانی شده است توسط شبکه تایید میشود و تعداد ثابتی بیت کوین جدید پاداش تعلق میگیرد . این پروسه باعث میشود که علاقمندان به صورت متداول و پیوسته از کامپیوترهای قدرتمند برای استخراج بیت کوین استفاده کنند و هم زمان با به روز نگه داشتن فهرست رسمی بیت کوین استخراجی ، قدرت این پول را افزایش دهند.

بیت کوین و همچنین ساتوشی که کوچکترین واحد تقسیم آن میباشد معادل 0/000000011  بیت کوین است که علاوه بر ویژگی تبدیل شدن به پولهای رایج دنیا ، بصورت مستقیم هم بین کاربران از طریق اینترنت و با استفاده از نرم افزار مناسب قابل انتقال است و این امتیاز بیت کوین را جذاب کرده است که روزبروز به علاقمندان آن اضافه میشود .

در حال حاضر میشود در برخی پرداختهای بین المللی از آن استفاده کرد.

بسیاری از مردم دنیا به دلایلی در استفاده از بیت کوین مردد هستند که میشود به پیچیده بودن ابزار و نرم افزار برای استفاده از آن و همچنین نوسانات زیاد قیمتی  این واحد پولی اشاره کرد .

کارشناسان پیشبینی کرده اند که همانطور که ابتکارت گذشته دنیا نظیر اسکایپ که اولین انتقال صدا و تصویر را از طریق اینترنت انجام داد و یا فیسبوک اولین شبکه اجتماعی جهان را در فضای مجازی ایجاد کرد ، بیت کوین هم میتواند اولین پول دیجیتالی جهان باشد تا راه را برای سایر ارزهایی رمز دار آینده باز کند.

 

در حال حاضر قیمت یک بین کوین برابر با 248,516,881تومان است و ارزش آن بر اساس دلار استرالیا 16,509است و بر

اساس دلار آمریکا هر بیت کوین برابر با 11,838.70 است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8/11 /2020

print
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر